STOCKHOLM'S CULTURE FESTIVAL
DOWNLOAD

TUESDAY 16/8, 16

GAT

CIE 1 WATT

Nice works

12:00 ‒ 14:30

KATE & PASI

Suhde

14:30 ‒ 14:50

KATE & PASI

Suhde

17:00 ‒ 17:20

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19:00 ‒ 20:00

GORAN BREGOVIC

20:00 ‒ 21:30

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21:30 ‒ 22:00

GRATTE CIEL: PLACE DES ANGES – ANGEL SQUARE

Gratte Ciel

22:00 ‒ 22:40

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

22:40 ‒ 00:00

SKEPPSBRON

OLIVIA STEVENS

"Romance" - fransk chanson - Barbara, Brel, Aznavour, Montan & Piaf

12:20 ‒ 13:00

BRÖDERNA LINDGREN OCH FRIHETEN - EN ROCKKONSERT

Familjekonsert

14:00 ‒ 14:45

VINDLA STRING QUARTET

"Franska strängar"

18:00 ‒ 19:00

SKENET

19:30 ‒ 20:30

ARY

Norges hetaste unga musikexport 2016

21:00 ‒ 22:00

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseum

12:00 ‒ 19:00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12:00 ‒ 19:00

BYGGA BO

Arkitektur- och designcentrum

12:00 ‒ 19:00

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna.

12:00 ‒ 16:00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12:00 ‒ 19:00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12:00 ‒ 19:00

FRANSKLÄRARFÖRENINGEN: GÄSTER HOS BOKBUSSEN

Fransklärarföreningen

12:00 ‒ 16:00

GREOUILLE ROYAL- ETT MONUMENTALT SKULPTERANDE

Zirkus Loko-Motiv

12:00 ‒ 19:00

HELDAG MED KULTURSKOLAN

Kulturskolan

12:00 ‒ 19:00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna museet

12:00 ‒ 19:00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12:00 ‒ 19:00

MAKE A KITE!

Room for Children

12:00 ‒ 19:00

MASKTILLVERKNING

Scenkonstmuseet

12:00 ‒ 19:00

MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12:00 ‒ 17:00

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

12:00 ‒ 13:30

RETURWORKSHOP

AntWalk

12:00 ‒ 19:00

SCHABBLA MED SCHABLONER

12:00 ‒ 19:00

SKAPA OCH BYT LEKSAKER MED RETOY

Retoy

12:00 ‒ 19:00

SKAPANDE BRODERI

Prova på att brodera fritt

12:00 ‒ 19:00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12:00 ‒ 19:00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12:00 ‒ 19:00

THE PEOPLE'S ARCHES

Olivier Grossetête

12:00 ‒ 19:00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12:00 ‒ 19:00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12:00 ‒ 19:00

INVIGNING

12:15 ‒ 12:30

TRIO SMACK, CLOWNFÖRESTÄLLNING, FRÅN 5 ÅR

Dotterbolaget

12:30 ‒ 13:10

GUIDAD FAMILJEVISNING PÅ MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

13:00 ‒ 13:45

INSTRUMENTPROVNING- STRÅKINSTRUMENT

Kulturskolan

13:00 ‒ 13:45

DANSUPPVISNING OCH WORKSHOP- BALETT

Kulturskolan Stockholm

13:30 ‒ 14:00

A GUIDED FAMILY TOUR

Medeltidsmuseet

14:00 ‒ 14:45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14:00 ‒ 14:30

TEATERLEK

Kulturskolan Stockholm

14:00 ‒ 14:45

WORKSHOP INFÖR FRANSK FLASHMOB

Kulturskolan

14:30 ‒ 14:40

INSTRUMENTPROVNING- BRASS

Kulturskolan Stockholm

15:00 ‒ 15:45

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

15:00 ‒ 17:30

TRIO SMACK, CLOWNFÖRESTÄLLNING, FRÅN 5 ÅR

Dotterbolaget

15:00 ‒ 15:40

DANSWORKSHOP BALETT

Kulturskolan Stockholm

16:00 ‒ 16:45

DANSUPPVISNING OCH WORKSHOP- HIPHOP

Kulturskolan Stockholm

16:30 ‒ 17:00

INSTRUMENTPROVNING- DRAGSPEL

Kulturskolan Stockholm

17:00 ‒ 17:45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18:00 ‒ 18:30

DANSWORKSHOP HIPHOP

Kulturskolan Stockholm

18:00 ‒ 18:45

WALKS

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

12:00 ‒ 13:30

ASTRID LINDGREN- MYCKET MER ÄN SAGOTANT

12:00 ‒ 13:45

POTATISREVOLUIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

12:00 ‒ 13:30

FRÅN GASVERK OCH FOLKHEM TILL MILJÖSTADSDEL

15:00 ‒ 16:30

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

15:00 ‒ 16:15

INTRIGER SKVALLER OCH FÖRTAL

15:00 ‒ 16:30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

Walks

15:00 ‒ 16:30

NYA HORNSBERG- FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL NY MODERN STADSDEL

15:00 ‒ 16:30

ÖSTGÖTAGATAN NER

15:00 ‒ 16:15

TRAPPORNA PÅ VÄSTRA SÖDERMALM

15:00 ‒ 16:30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

18:00 ‒ 19:30

AUGUST STRINDBERG I GAMLA STAN

18:00 ‒ 19:30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

18:00 ‒ 19:30

EN STILLA FLIRT

18:00 ‒ 19:30

FÄLTARBETE - 60 ÅR AV UPPSÖKANDE UNGDOMSARBETE PÅ STOCKHOLMS GATOR OCH TORG

18:00 ‒ 19:45

FRÅN KUNGLIG TRÄDGÅRD TILL KUNGLIGA DJURGÅRDEN

Joggvandring

18:00 ‒ 19:30

HEMLÖS PÅ SÖDER

18:00 ‒ 19:30

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

18:00 ‒ 19:30

SE CITYS SKULPTURER MED NYA ÖGON

18:00 ‒ 19:30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

18:00 ‒ 19:30

SVERIGE/FRANKRIKE - EN KÄRLEKSSAGA?

18:00 ‒ 19:30

TRAPPORNA PÅ ÖSTRA SÖDERMALM

18:00 ‒ 19:30

MAIN STAGE

ROCKBJÖRNEN

20:00 ‒ 21:30

KLUBBEN

UNGA DRÖMMARE

Unga Drömmare

14:00 ‒ 18:00

DO SOMETHING!

AIKIDO

Järfälla Aikido

12:00 ‒ 20:00

BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12:00 ‒ 15:30

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12:00 ‒ 20:00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12:00 ‒ 20:00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12:00 ‒ 20:00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12:00 ‒ 20:00

FÖRSVARSUTBILDARNA

Försvarsutbildarna

12:00 ‒ 20:00

FRYSHUSET

Fryshuset

12:00 ‒ 20:00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12:00 ‒ 20:00

MENTOR

Mentor Sverige

12:00 ‒ 20:00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12:00 ‒ 20:00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12:00 ‒ 20:00

PEACEWORKS

PeaceWorks

12:00 ‒ 20:00

POLISEN

Polsen

12:00 ‒ 18:00

SDUR

SDUR

12:00 ‒ 20:00

SKÄRHOLMENS UNGDOMSRÅD

Skärholmens Ungdomsråd

12:00 ‒ 20:00

SLBU

SLBU

12:00 ‒ 20:00

SLÖJD STHLM

Stockholms Läns Museum

12:00 ‒ 20:00

STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12:00 ‒ 20:00

TUBEN

Tuben

12:00 ‒ 20:00

UNGA BERÄTTAR

Unga Berättar

12:00 ‒ 20:00

UNGT KULTURSTÖD

Kulturstöd för Unga Stockholms Stad

12:00 ‒ 20:00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM INFO

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE STHLM KAMPEN

Vattenkrig, Femkamp och Hinderbana

12:00 ‒ 20:00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12:00 ‒ 20:00

CHILL ZONE

Chill Zone

14:00 ‒ 23:00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14:00 ‒ 23:00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

På ritning: HJÄLP

16:00 ‒ 00:00

DANCEFLOOR ON KARL XII:S TORG

MENUETT

Menuett Akademien

12:00 ‒ 14:00

BAL MUSETTE

Swing Magnifique

15:00 ‒ 17:00

FRANSKA DANSER

Småfranska

18:00 ‒ 21:00

DANSBANAN

Bar DJ

21:00 ‒ 00:00

KULTURHUSTAKET

CLEO FROM 5 TO 7

Regi: Agnès Varda

21:00 ‒ 22:30