STOCKHOLM'S CULTURE FESTIVAL
DOWNLOAD

WEDNESDAY 17/8, 16

GAT

KATE & PASI

Suhde

12:30 ‒ 12:50

CIE DU RUISSEAU

Tombés du ciel

13:00 ‒ 13:45

CIE 1 WATT

Nice works

14:00 ‒ 16:30

KATE & PASI

Suhde

16:30 ‒ 16:50

CIE DU RUISSEAU

Tombés du ciel

17:00 ‒ 17:45

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19:00 ‒ 20:00

CARAVAN PALACE

20:00 ‒ 21:30

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21:30 ‒ 22:00

GRATTE CIEL: PLACE DES ANGES – ANGEL SQUARE

Gratte Ciel

22:00 ‒ 22:40

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

22:40 ‒ 00:00

SKEPPSBRON

LA PLACE & STREETSTAR SESSIONS

Paris vs Sthlm - streetdance, battles,hiphop, mcs & djs

14:00 ‒ 14:40

FILIP JERS QUARTET

18:00 ‒ 19:00

LINA NYBERG BAND & VINDLA STRING QUARTET

"Aerials"

19:30 ‒ 20:30

BAZAR BLÅ

21:00 ‒ 22:00

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseum

12:00 ‒ 19:00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12:00 ‒ 19:00

BYGGA BO

Arkitektur- och designcentrum

12:00 ‒ 19:00

DANSSAGA

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

12:00 ‒ 12:45

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna.

12:00 ‒ 16:00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12:00 ‒ 19:00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12:00 ‒ 19:00

GIPSVERKSTAD

Carl Eldhs Ateljémuseum

12:00 ‒ 19:00

GREOUILLE ROYAL- ETT MONUMENTALT SKULPTERANDE

Zirkus Loko-Motiv

12:00 ‒ 19:00

HELDAG MED KULTURSKOLAN, VÄRDAR RESURSCENTRET

Kulturskolan & Resurscentret

12:00 ‒ 19:00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna museet

12:00 ‒ 19:00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12:00 ‒ 19:00

MAKE A KITE!

Room for Children

12:00 ‒ 19:00

MASKTILLVERKNING

Scenkonstmuseet

12:00 ‒ 19:00

MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12:00 ‒ 20:00

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

12:00 ‒ 13:30

SCHABBLA MED SCHABLONER

12:00 ‒ 19:00

SKAPA OCH BYT LEKSAKER MED RETOY

Retoy

12:00 ‒ 19:00

SKAPANDE BRODERI

Prova på att brodera fritt

12:00 ‒ 19:00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12:00 ‒ 19:00

SVÄNGDA BEN, SNURRIGA SNÄCKOR - ROKOKOHEM

Nordiska museet

12:00 ‒ 19:00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12:00 ‒ 19:00

THE PEOPLE'S ARCHES

Olivier Grossetête

12:00 ‒ 19:00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12:00 ‒ 19:00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12:00 ‒ 19:00

VINDLA I GLASLANDET, EN INTERAKTIV FAMILJEKONSERT

Vindla

12:30 ‒ 13:00

GUIDAD FAMILJEVISNING PÅ MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

13:00 ‒ 13:45

KULTURMIX- EN SKÖN BLANDNING

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurcenter

13:00 ‒ 13:45

DANSUPPVISNING OCH WORKSHOP- INDISK DANS

Kulturskolan Stockholm

13:30 ‒ 14:00

A GUIDED FAMILY TOUR

Medeltidsmuseet

14:00 ‒ 14:45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14:00 ‒ 14:30

STRÅKDRAG OCH STRÄNGKNÄPP

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

14:00 ‒ 14:45

WORKSHOP INFÖR FRANSK FLASHMOB

Kulturskolan

14:30 ‒ 14:40

INSTRUMENTPROVNING- TRÄBLÅS

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

15:00 ‒ 15:45

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

15:00 ‒ 17:30

VINDLA I GLASLANDET, EN INTERAKTIV FAMILJEKONSERT

Vindla

15:30 ‒ 16:00

VI SPELAR OCH SJUNGER KÄNDA LÅTAR TILLSAMMANS

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

16:00 ‒ 16:45

DANSUPPVISNING OCH WORKSHOP- VÄSTAFRIKANSK DANS

Kulturskolan Stockholm

16:30 ‒ 17:00

INSTRUMENTPROVNING- SLAGVERK OCH RYTMER

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

17:00 ‒ 17:45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18:00 ‒ 18:30

DANSJAM MED TRUMMOR OCH RYTMER

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

18:00 ‒ 18:45

WALKS

ABBA – THE WALK

Walks

12:00 ‒ 13:30

FIKAVANDRING

12:00 ‒ 13:30

FOTOWALK I CITY

12:00 ‒ 13:30

FUNKTIONALISMEN ÄR HÄR

12:00 ‒ 13:45

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

12:00 ‒ 13:30

STOCKHOLM, O STOCKHOLM, DU ORMDIGRA KULA

12:00 ‒ 13:30

FÄLTARBETE - 60 ÅR AV UPPSÖKANDE UNGDOMSARBETE PÅ STOCKHOLMS GATOR OCH TORG

15:00 ‒ 16:45

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

15:00 ‒ 16:30

OM KRIGET KOMMER

Guide: Per Olgarsson, byggnadsanikvarie och författare

15:00 ‒ 16:30

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

In English

15:00 ‒ 16:30

VANDRING I ÖSTBERGA

15:00 ‒ 16:30

VÄSTRA KUNGSHOLMEN - FRÅN MULBETE TILL INNERSTAD

15:00 ‒ 16:30

FRÅN VIKINGALED TILL VATTENRESERVOAR

Joggvandring

18:00 ‒ 19:30

DET HEMLIGA NAMNET - STADEN, KONSTEN OCH RESAN

18:00 ‒ 19:45

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

18:00 ‒ 19:15

FRÅN WALKER TILL KROK – ELLER TVÄRTOM?

18:00 ‒ 19:20

GRAFFITTI I SNÖSÄTRA

18:00 ‒ 19:30

K-SPANING EFTER FRANSK SJÄL I STOCKHOLM

18:00 ‒ 19:30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

Walks

18:00 ‒ 19:30

ÖLVANDRING

18:00 ‒ 19:20

POTATISREVOLUIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

18:00 ‒ 19:30

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

18:00 ‒ 19:30

VANDRING I ÖSTBERGA

18:00 ‒ 19:30

MAIN STAGE

TIM HENRI

Host

19:45 ‒ 20:00

SYSTER SOL

SLÄPPS 20 JUNI

20:00 ‒ 20:30

KALIFFA

SLÄPPS 20 JUNI

20:30 ‒ 21:30

NÄÄÄK & NIMO

21:30 ‒ 22:00

PANETOZ

22:10 ‒ 22:40

TIM HENRI

Host

22:40 ‒ 23:00

KLUBBEN

UNGA DRÖMMARE

Unga Drömmare

14:00 ‒ 18:00

DO SOMETHING!

AIKIDO

Järfälla Aikido

12:00 ‒ 20:00

BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12:00 ‒ 15:30

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12:00 ‒ 20:00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12:00 ‒ 20:00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12:00 ‒ 20:00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12:00 ‒ 20:00

FÖRSVARSUTBILDARNA

Försvarsutbildarna

12:00 ‒ 20:00

FRYSHUSET

Fryshuset

12:00 ‒ 20:00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12:00 ‒ 20:00

MENTOR

Mentor Sverige

12:00 ‒ 20:00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12:00 ‒ 20:00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12:00 ‒ 20:00

PEACEWORKS

PeaceWorks

12:00 ‒ 20:00

POLISEN

Polsen

12:00 ‒ 18:00

SDUR

SDUR

12:00 ‒ 20:00

SKÄRHOLMENS UNGDOMSRÅD

Skärholmens Ungdomsråd

12:00 ‒ 20:00

SLBU

SLBU

12:00 ‒ 20:00

SLÖJD STHLM

Stockholms Läns Museum

12:00 ‒ 20:00

STOCKHOLMS BASEBALL OCH SOFTBOLL FÖRBUND

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12:00 ‒ 20:00

STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12:00 ‒ 20:00

TUBEN

Tuben

12:00 ‒ 20:00

UNGA BERÄTTAR

Unga Berättar

12:00 ‒ 20:00

UNGT KULTURSTÖD

Kulturstöd för Unga Stockholms Stad

12:00 ‒ 20:00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM INFO

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE STHLM KAMPEN

Vattenkrig, Femkamp och Hinderbana

12:00 ‒ 20:00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12:00 ‒ 20:00

CHILL ZONE

Chill Zone

14:00 ‒ 23:00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14:00 ‒ 23:00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

På ritning: HJÄLP

16:00 ‒ 00:00

DANCEFLOOR ON KARL XII:S TORG

SWINGDANS - LINDYHOP - SOCIAL DANS

Chicago Dansstudio

12:00 ‒ 17:00

SWINGDANS, WORKSHOP FÖR ALLA ÅLDRAR

Chicago Dansstudio

18:00 ‒ 21:00

DANSBANAN

Bar DJ

21:00 ‒ 00:00

KULTURHUSTAKET

HIP HOP – FROM STREET TO ELITE

med Jean-Marc Mougeot från La Place centre culturel hophop

19:00 ‒ 20:00

FILM: SUBWAY

Regi: Luc Besson

21:00 ‒ 22:45