STOCKHOLM'S CULTURE FESTIVAL
DAY FOR DAY
THEME
CATEGORIES
DOWNLOAD

THURSDAY 18/8, 16

GAT

LES COLPORTEURS

Evohé

12:30 ‒ 13:00

CIE DU RUISSEAU

Tombés du ciel

13:00 ‒ 13:45

CIE 1 WATT

Nice works

14:00 ‒ 16:30

LES COLPORTEURS

Le Chas du Violon

16:30 ‒ 17:00

CIE DU RUISSEAU

Tombés du ciel

17:00 ‒ 17:45

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19:00 ‒ 20:00

LA-33

20:00 ‒ 21:30

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21:30 ‒ 00:00

SKEPPSBRON

LATIN AMERICAN DANCES AND RHYTHMS

Fr Bolivia,Chile, Dominikanska Republiken, Panama, Peru,

12:00 ‒ 13:00

ALLSÅNG MED JUNIBACKEN MED ORKESTER

Junibacken

15:00 ‒ 15:30

LATIN AMERICAN DANCES AND RHYTHMS

Fr Bolivia,Chile, Dominikanska Republiken, Panama, Peru,

16:00 ‒ 17:00

DANIEL MUÑOZ & LA ESTAMPITA CHILENA

18:00 ‒ 19:00

LA PLACE & STREETSTAR SESSIONS

Paris vs Sthlm - streetdance, battles,hiphop, mcs & djs

20:00 ‒ 22:00

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseum

12:00 ‒ 19:00

BABYSALSARYTMIK MED MARIA LLERENA

Maria Llerena

12:00 ‒ 12:30

BARNRYTMIK 0-2 ÅR

Junibacken

12:00 ‒ 12:20

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12:00 ‒ 19:00

BYGGA BO

Arkitektur- och designcentrum

12:00 ‒ 19:00

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna.

12:00 ‒ 16:00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12:00 ‒ 19:00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12:00 ‒ 19:00

GREOUILLE ROYAL- ETT MONUMENTALT SKULPTERANDE

Zirkus Loko-Motiv

12:00 ‒ 19:00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna museet

12:00 ‒ 19:00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12:00 ‒ 19:00

MAKE A KITE!

Room for Children

12:00 ‒ 19:00

MASKTILLVERKNING

Scenkonstmuseet

12:00 ‒ 19:00

MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12:00 ‒ 17:00

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

12:00 ‒ 13:30

SCHABBLA MED SCHABLONER

12:00 ‒ 19:00

SKAPA OCH BYT LEKSAKER MED RETOY

Retoy

12:00 ‒ 19:00

SKAPANDE BRODERI

Prova på att brodera fritt

12:00 ‒ 19:00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12:00 ‒ 19:00

SVÄNGDA BEN, SNURRIGA SNÄCKOR - ROKOKOHEM

Nordiska museet

12:00 ‒ 19:00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12:00 ‒ 19:00

THE PEOPLE'S ARCHES

Olivier Grossetête

12:00 ‒ 19:00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12:00 ‒ 19:00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12:00 ‒ 19:00

BABYDANS 3-15 MÅN

Dansmuseet

12:30 ‒ 13:00

GUIDAD FAMILJEVISNING PÅ MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

13:00 ‒ 13:45

VAR ÄR VARGEN? EN ANNORLUNDA RÖDLUVAN, FRÅN 4 ÅR

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

13:00 ‒ 13:30

BARNRYTMIK 0-2 ÅR

Junibacken

13:30 ‒ 13:50

DANSUPPVISNING- BOLIVIA

Bolivias Ambassad

13:30 ‒ 13:45

DANSUPPVISNING- DOMINIKANSKA REPUBLIKEN

Dominikanska Republikens Ambassad

13:45 ‒ 14:00

A GUIDED FAMILY TOUR

Medeltidsmuseet

14:00 ‒ 14:45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14:00 ‒ 14:30

BABYDANS 3-15 MÅN

Dansmuseet

14:30 ‒ 15:00

DANSUPPVISNING- PANAMA

Panamas Ambassad

14:30 ‒ 14:45

DANSWORKSHOP- DANS FRÅN PERÚ

Perus Ambassad

14:45 ‒ 15:00

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

15:00 ‒ 17:30

KARABIEN-KARNIVAL:EN FÄRGSPRAKANDE DANSFEST MED MARIA LLERENA

Maria Llerena

16:30 ‒ 17:00

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18:00 ‒ 18:30

WALKS

MORGONPROMENAD MED AUGUST STRINDBERG

07:00 ‒ 08:30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

12:00 ‒ 13:30

EN STILLA FLIRT

12:00 ‒ 13:30

HEMLÖS PÅ SÖDER

12:00 ‒ 13:30

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

12:00 ‒ 13:30

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

12:00 ‒ 13:30

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

In English

12:00 ‒ 13:30

TRAPPORNA PÅ VÄSTRA SÖDERMALM

12:00 ‒ 13:30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

15:00 ‒ 16:30

FOTOWALK I CITY

15:00 ‒ 16:30

GÖTA LANDSVÄG - EN LÅNG HISTORIA

15:00 ‒ 18:00

GRAFFITTI I SNÖSÄTRA

15:00 ‒ 16:30

LJUS PÅ GLAS

15:00 ‒ 16:30

POTATISREVOLUIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

15:00 ‒ 16:30

SVERIGE/FRANKRIKE - EN KÄRLEKSSAGA?

15:00 ‒ 16:30

TRAPPORNA PÅ ÖSTRA SÖDERMALM

15:00 ‒ 16:30

ABBA ? THE WALK

Walks

18:00 ‒ 19:30

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

18:00 ‒ 19:30

ASTRID LINDGREN- MYCKET MER ÄN SAGOTANT

18:00 ‒ 19:45

DECKARE PÅ STAN - MÖRKER ÖVER STOCKHOLM

18:00 ‒ 19:30

FIKAVANDRING

18:00 ‒ 19:30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

18:00 ‒ 19:30

INTRIGER SKVALLER OCH FÖRTAL

18:00 ‒ 19:30

JOGGVANDRING LÄNGS GÖTA LANDSVÄG

Joggvandring

18:00 ‒ 19:30

K-SPANING EFTER FRANSK SJÄL I STOCKHOLM

18:00 ‒ 19:30

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

18:00 ‒ 19:30

LJUS PÅ GLAS

18:00 ‒ 19:30

NYA HORNSBERG- FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL NY MODERN STADSDEL

18:00 ‒ 19:30

ÖSTGÖTAGATAN NER

18:00 ‒ 19:15

PUNKEN PÅ SÖDER

18:00 ‒ 19:30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

18:00 ‒ 19:30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

18:00 ‒ 19:30

MAIN STAGE

PENTHOX

20:00 ‒ 20:45

DEATH TEAM

20:45 ‒ 21:15

SHARKS

21:15 ‒ 22:15

TIM HENRI

Host

22:15 ‒ 23:00

KLUBBEN

UNGA DRÖMMARE

Unga Drömmare

14:00 ‒ 18:00

DO SOMETHING!

AIKIDO

Järfälla Aikido

12:00 ‒ 20:00

BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12:00 ‒ 15:30

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12:00 ‒ 20:00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12:00 ‒ 20:00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12:00 ‒ 20:00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12:00 ‒ 20:00

FÖRSVARSUTBILDARNA

Försvarsutbildarna

12:00 ‒ 20:00

FRYSHUSET

Fryshuset

12:00 ‒ 20:00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12:00 ‒ 20:00

MENTOR

Mentor Sverige

12:00 ‒ 20:00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12:00 ‒ 20:00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12:00 ‒ 20:00

PEACEWORKS

PeaceWorks

12:00 ‒ 20:00

POLISEN

Polsen

12:00 ‒ 18:00

SDUR

SDUR

12:00 ‒ 20:00

SKÄRHOLMENS UNGDOMSRÅD

Skärholmens Ungdomsråd

12:00 ‒ 20:00

SLBU

SLBU

12:00 ‒ 20:00

SLÖJD STHLM

Stockholms Läns Museum

12:00 ‒ 20:00

STOCKHOLMS BASEBALL OCH SOFTBOLL FÖRBUND

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12:00 ‒ 20:00

STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12:00 ‒ 20:00

TUBEN

Tuben

12:00 ‒ 20:00

UNGA BERÄTTAR

Unga Berättar

12:00 ‒ 20:00

UNGT KULTURSTÖD

Kulturstöd för Unga Stockholms Stad

12:00 ‒ 20:00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM INFO

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE STHLM KAMPEN

Vattenkrig, Femkamp och Hinderbana

12:00 ‒ 20:00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12:00 ‒ 20:00

CHILL ZONE

Chill Zone

14:00 ‒ 23:00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14:00 ‒ 23:00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

På ritning: HJÄLP

16:00 ‒ 00:00

DANCEFLOOR ON KARL XII:S TORG

SALSA & BACHATA ? WORKSHOP OCH FRI DANS FÖR ALLA ÅLDRAR

SalsaAkademien

12:00 ‒ 14:00

SALSA & BACHATA ? WORKSHOP OCH FRI DANS FÖR ALLA ÅLDRAR

SalsaAkademien

15:00 ‒ 17:00

BACHATA

Salsa Akademien

18:00 ‒ 21:00

DANSBANAN

Bar DJ

21:00 ‒ 00:00

KULTURHUSTAKET

LITERARY TALK: WAITING FOR BOJANGLES

19:00 ‒ 20:00

THE LOVERS ON THE BRIDGE

Regi: Leos Carax

21:00 ‒ 23:05
INSTAGRAM @kulturfestivalsthlm
INSTAGRAM @wearesthlm
TWITTER
FACEBOOK