STOCKHOLM'S CULTURE FESTIVAL
DOWNLOAD

FRIDAY 19/8, 16

GAT

LES COLPORTEURS

Evohé

13:30 ‒ 14:00

CIE DU RUISSEAU

Tombés du ciel

14:00 ‒ 14:45

LES COLPORTEURS

Le Chas du Violon

16:30 ‒ 17:00

CIE DU RUISSEAU

Tombés du ciel

17:00 ‒ 17:45

MABOUL DISTORSION

Artéres

18:15 ‒ 19:15

STOCKHOLMS STADS KULTURPRISTAGARE PRESENTERAS

19:20 ‒ 19:50

ASTER AWEKE

Stockholms Kulturfestival & SELAM presenterar

20:00 ‒ 21:30

DJ DALION & SUGARCANE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21:30 ‒ 22:15

ALPHA BLONDY AND THE SOLAR SYSTEM

Stockholms Kulturfestival & SELAM presenterar

22:15 ‒ 23:45

DJ DALION & SUGARCANE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

23:45 ‒ 02:00

SKEPPSBRON

STOCKHOLMS HEMGÅRDAR

12:00 ‒ 18:00

TALAB KALBELIYA DANCE GROUP

Traditionell indisk dans & musik från Rajasthan

15:30 ‒ 16:30

TALAB KALBELIYA DANCE GROUP

Traditionell indisk dans & musik från Rajasthan

18:00 ‒ 19:00

PER TEXAS JOHANSSON M BAND

19:30 ‒ 20:30

MBONGWANA STAR

21:00 ‒ 22:15

NORRBRO

ALFABETA: GÄSTBESÖK HOS BOKBUSSEN

Alfabeta

12:00 ‒ 16:00

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseum

12:00 ‒ 19:00

BABYDANS 3-15 MÅN

Dansmuseet

12:00 ‒ 12:30

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12:00 ‒ 19:00

BYGGA BO

Arkitektur- och designcentrum

12:00 ‒ 19:00

DANSMUSEET PÅ RYMMEN!

Dansmuseet

12:00 ‒ 18:00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12:00 ‒ 19:00

FRANSK GALENSKAPER MED ROMEO OCH JULIAKÖREN

Renässanskonsert för hela familjen

12:00 ‒ 12:30

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12:00 ‒ 19:00

GREOUILLE ROYAL- ETT MONUMENTALT SKULPTERANDE

Zirkus Loko-Motiv

12:00 ‒ 19:00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna museet

12:00 ‒ 19:00

LÄR DIG OM DINOSAURIER

Naturhistoriska riksmuseet

12:00 ‒ 19:00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12:00 ‒ 19:00

MAKE A KITE!

Room for Children

12:00 ‒ 19:00

MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12:00 ‒ 17:00

ÖPPEN VERKSTAD MED KONSTFACK

Konstfack

12:00 ‒ 19:00

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

12:00 ‒ 13:30

SCHABBLA MED SCHABLONER

12:00 ‒ 19:00

SKAPA OCH BYT LEKSAKER MED RETOY

Retoy

12:00 ‒ 19:00

SKAPANDE BRODERI

Prova på att brodera fritt

12:00 ‒ 19:00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12:00 ‒ 19:00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12:00 ‒ 19:00

THE PEOPLE'S ARCHES

Olivier Grossetête

12:00 ‒ 19:00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12:00 ‒ 19:00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12:00 ‒ 19:00

VAR ÄR VARGEN? EN ANNORLUNDA RÖDLUVAN, FRÅN 4 ÅR

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

12:30 ‒ 13:00

DANSLEK MED KLARA OCH LEJONET LEO, 3-6 ÅR

Dansmuseet

13:00 ‒ 13:45

GUIDAD FAMILJEVISNING PÅ MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

13:00 ‒ 13:45

DANSLEK HIPHOP FRÅN 5 ÅR

Dansmuseet

13:30 ‒ 14:00

A GUIDED FAMILY TOUR

Medeltidsmuseet

14:00 ‒ 14:45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14:00 ‒ 14:30

DANSLEK BALETT 3-6 ÅR

Dansmuseet

14:00 ‒ 14:45

DANSLEK HIPHOP, 5-10 ÅR

Dansmuseet

15:00 ‒ 15:45

FRANSK GALENSKAPER MED ROMEO OCH JULIAKÖREN

Renässanskonsert för hela familjen

15:00 ‒ 15:30

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

15:00 ‒ 17:30

DANSLEK BALETT 5-10 ÅR

Dansmuseet

16:00 ‒ 16:45

DANSLEK MED KLARA OCH LEJONET LEO, FRÅN 3 ÅR

Dansmuseet

16:30 ‒ 17:00

DANSWORKSHOP HIPHOP FRÅN 10 ÅR

Dansmuseet

17:00 ‒ 17:45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18:00 ‒ 18:30

WALKS

DECKARE PÅ STAN - MÖRKER ÖVER STOCKHOLM

12:00 ‒ 13:30

DET HEMLIGA NAMNET - STADEN, KONSTEN OCH RESAN

12:00 ‒ 13:45

FRÅN GASVERK OCH FOLKHEM TILL MILJÖSTADSDEL

12:00 ‒ 13:30

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

12:00 ‒ 13:15

INNANFÖR MURARNA I GAMLA STAN

12:00 ‒ 13:30

LJUS PÅ GLAS

12:00 ‒ 13:30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

Walks

12:00 ‒ 13:30

SVERIGE/FRANKRIKE - EN KÄRLEKSSAGA?

12:00 ‒ 13:30

VÄSTRA KUNGSHOLMEN - FRÅN MULBETE TILL INNERSTAD

12:00 ‒ 13:30

ABBA – THE WALK

Walks

15:00 ‒ 16:30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

15:00 ‒ 16:30

FIKAVANDRING

15:00 ‒ 16:30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

15:00 ‒ 16:30

FRÅN WALKER TILL KROK – ELLER TVÄRTOM?

15:00 ‒ 16:20

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

15:00 ‒ 16:30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

15:00 ‒ 16:30

SE SÖDERMALMS SKULPTURER MED NYA ÖGON

15:00 ‒ 16:30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

15:00 ‒ 16:00

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

15:00 ‒ 16:30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

17:00 ‒ 18:00

FÄLTARBETE - 60 ÅR AV UPPSÖKANDE UNGDOMSARBETE PÅ STOCKHOLMS GATOR OCH TORG

18:00 ‒ 19:45

FOTOWALK I CITY

18:00 ‒ 19:30

FUNKTIONALISMEN ÄR HÄR

18:00 ‒ 19:45

I HÄLSANS SPÅR

Joggingvandring

18:00 ‒ 19:30

ÖLVANDRING

18:00 ‒ 19:20

STOCKHOLM, O STOCKHOLM, DU ORMDIGRA KULA

18:00 ‒ 19:30

MAIN STAGE

DJ MELIKA

DJ Melika HOST

20:00 ‒ 20:35

DJ MELIKA

DJ Melika HOST

20:00 ‒ 00:35

HOV1

20:35 ‒ 20:55

MNEK

21:10 ‒ 21:40

CHERRIE

21:55 ‒ 22:25

ERIK LUNDIN

SLÄPPS 8 AUG!!!!!!

22:40 ‒ 23:10

LINDA PIRA

23:25 ‒ 00:10

KLUBBEN

VÄGEN UT

Vägen Ut Vi Unga

14:00 ‒ 18:00

REVOLUTION POETRY

18:15 ‒ 18:45

DO SOMETHING!

AIKIDO

Järfälla Aikido

12:00 ‒ 20:00

BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12:00 ‒ 15:30

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12:00 ‒ 20:00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12:00 ‒ 20:00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12:00 ‒ 20:00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12:00 ‒ 20:00

FÖRSVARSUTBILDARNA

Försvarsutbildarna

12:00 ‒ 20:00

FRYSHUSET

Fryshuset

12:00 ‒ 20:00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12:00 ‒ 20:00

MENTOR

Mentor Sverige

12:00 ‒ 20:00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12:00 ‒ 20:00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12:00 ‒ 20:00

PEACEWORKS

PeaceWorks

12:00 ‒ 20:00

POLISEN

Polsen

12:00 ‒ 18:00

SDUR

SDUR

12:00 ‒ 20:00

SKÄRHOLMENS UNGDOMSRÅD

Skärholmens Ungdomsråd

12:00 ‒ 20:00

SLBU

SLBU

12:00 ‒ 20:00

SLÖJD STHLM

Stockholms Läns Museum

12:00 ‒ 20:00

STOCKHOLMS BASEBALL OCH SOFTBOLL FÖRBUND

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12:00 ‒ 20:00

STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12:00 ‒ 20:00

TUBEN

Tuben

12:00 ‒ 20:00

UNGA BERÄTTAR

Unga Berättar

12:00 ‒ 20:00

UNGT KULTURSTÖD

Kulturstöd för Unga Stockholms Stad

12:00 ‒ 20:00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM INFO

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE STHLM KAMPEN

Vattenkrig, Femkamp och Hinderbana

12:00 ‒ 20:00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12:00 ‒ 19:00

CHILL ZONE

Chill Zone

14:00 ‒ 00:30

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14:00 ‒ 00:30

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

På ritning: HJÄLP

16:00 ‒ 00:00

DANCEFLOOR ON KARL XII:S TORG

MODEVISNING TILL FRANSKA TONER

Ant Walk Folkkulturcentrum

12:00 ‒ 14:00

KUNGLIGA MUSIKHÖGSKOLAN GÄSTAR DANSBANAN

Funk Attack

15:00 ‒ 17:00

BRYGGDANS

Skärgårdspojkarna

18:00 ‒ 21:00

DANSBANAN

Bar DJ

21:00 ‒ 00:00

KULTURHUSTAKET

LITTERATURSAMTAL OLIVIER TRUC & ALICE PETRÉN

19:00 ‒ 20:00

FILM: PARIS, JE T'AIME

21:00 ‒ 23:03