STOCKHOLM'S CULTURE FESTIVAL
DAY FOR DAY
THEME
CATEGORIES
DOWNLOAD

SATURDAY 20/8, 16

GAT

CIE DU RUISSEAU

Tombés du ciel

14:00 ‒ 14:45

CIE DU RUISSEAU

Tombés du ciel

17:00 ‒ 17:45

MABOUL DISTORSION

Artéres

18:30 ‒ 19:30

ROYAL SWEDISH OPERA

20:00 ‒ 21:30

DJ ELENA WOLAY

Från klubben "Jazz Är Farligt"

21:30 ‒ 23:00

BOB HUND

Ett dadaistiskt konsertexperiment

23:00 ‒ 00:30

DJ ELENA WOLAY

Från klubben "Jazz Är Farligt"

00:30 ‒ 02:00

SKEPPSBRON

STOCKHOLMS HEMGÅRDAR

12:00 ‒ 18:00

CHOIR FOR ALL

15:00 ‒ 15:50

OLIVIER LAURENT

Fransk chanson - Jacques et les Autres

18:00 ‒ 19:00

ISABELLA LUNDGREN & CARL BAGGE TRIO

19:30 ‒ 20:30

GUSTAV LUNDGREN TRIO & GUESTS

gästmusiker (Fr)

21:00 ‒ 22:00

JAAKKO LAITINEN & VÄÄRÄ RAHA

22:30 ‒ 23:30

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseum

12:00 ‒ 19:00

BAJSFILMEN- DOLORES OCH GUNELLENS VÄRLD

Folkets Bio

12:00 ‒ 12:45

BYGGA BO

Arkitektur- och designcentrum

12:00 ‒ 19:00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12:00 ‒ 19:00

FRANSK FILMLÖRDAG!

Stockholms stadsbibliotek

12:00 ‒ 19:00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12:00 ‒ 19:00

GREOUILLE ROYAL- ETT MONUMENTALT SKULPTERANDE

Zirkus Loko-Motiv

12:00 ‒ 19:00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna museet

12:00 ‒ 19:00

LÄR DIG OM DINOSAURIER

Naturhistoriska riksmuseet

12:00 ‒ 19:00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12:00 ‒ 19:00

MAKE A KITE!

Room for Children

12:00 ‒ 19:00

MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12:00 ‒ 17:00

ÖPPEN VERKSTAD MED KONSTFACK

Konstfack

12:00 ‒ 19:00

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

12:00 ‒ 13:30

SCHABBLA MED SCHABLONER

12:00 ‒ 19:00

SKAPA OCH BYT LEKSAKER MED RETOY

Retoy

12:00 ‒ 19:00

SKAPANDE BRODERI

Prova på att brodera fritt

12:00 ‒ 19:00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12:00 ‒ 19:00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12:00 ‒ 19:00

THE PEOPLE'S ARCHES

Olivier Grossetête

12:00 ‒ 19:00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12:00 ‒ 19:00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12:00 ‒ 19:00

ANIMATION-DU FÅR GÖRA EN EGEN LITEN FILMSNUTT (REK FR 7 ÅR)

Kulturskolan Stockholm

13:00 ‒ 15:00

ÄTA SJÄLV, 2-6 ÅR

Familjeföreställning med Molière Ensemblen

13:00 ‒ 13:35

FRANSKT KORTFILMSPOTPURI FÖR BARN

Franska Institutet

13:00 ‒ 15:00

GUIDAD FAMILJEVISNING PÅ MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

13:00 ‒ 13:00

A GUIDED FAMILY TOUR

Medeltidsmuseet

14:00 ‒ 14:45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14:00 ‒ 14:30

VAR ÄR VARGEN? EN ANNORLUNDA RÖDLUVAN, FRÅN 4 ÅR

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

14:00 ‒ 14:30

PROVA PÅ CIRKUSAKTIVITETER

Cirkus Normal

15:00 ‒ 17:30

SPORT KIDS, FILMVISNING

Folkets Bio

15:00 ‒ 16:00

ANIMATION-DU FÅR GÖRA EN EGEN LITEN FILMSNUTT (REK FR 7 ÅR)

Kulturskolan Stockholm

16:00 ‒ 18:00

FRANSKT KORTFILMSPOTPURI FÖR BARN

Franska Institutet

16:00 ‒ 18:00

VAR ÄR VARGEN? EN ANNORLUNDA RÖDLUVAN, FRÅN 4 ÅR

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

16:00 ‒ 16:30

TIGERN SÄGER GRR

Familjkonsert med Anna Einarsson och Ann Blom

16:30 ‒ 17:00

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18:00 ‒ 18:30

WALKS

FROM MONKS TO SÖDERHIPSTERS

joggvandring - in english

08:00 ‒ 09:30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

12:00 ‒ 13:30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

12:00 ‒ 13:30

INTRIGER SKVALLER OCH FÖRTAL

12:00 ‒ 13:30

NYA HORNSBERG- FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL NY MODERN STADSDEL

12:00 ‒ 13:30

OM KRIGET KOMMER

Guide: Per Olgarsson, byggnadsanikvarie och författare

12:00 ‒ 13:30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

12:00 ‒ 13:30

SE DJURGÅRDENS SKULPTURER MED NYA ÖGON

12:00 ‒ 13:30

VANDRING I ÖSTBERGA

12:00 ‒ 13:30

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

15:00 ‒ 16:30

EN STILLA FLIRT

15:00 ‒ 16:30

GÖTA LANDSVÄG - EN LÅNG HISTORIA

15:00 ‒ 18:00

HEMLÖS PÅ SÖDER

15:00 ‒ 16:30

INNANFÖR MURARNA I GAMLA STAN

15:00 ‒ 16:30

PUNKEN PÅ SÖDER

15:00 ‒ 16:30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

15:00 ‒ 16:00

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

In English

15:00 ‒ 16:30

SVERIGE/FRANKRIKE - EN KÄRLEKSSAGA?

15:00 ‒ 16:30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

17:00 ‒ 18:00

GRAFFITTI I SNÖSÄTRA

18:00 ‒ 19:30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

18:00 ‒ 19:30

MAIN STAGE

TIM HENRI

Host

19:45 ‒ 00:30

LAS

20:05 ‒ 20:25

JESSARAE

20:40 ‒ 21:00

SANJIN

21:10 ‒ 21:30

PEG PARNEVIK

21:40 ‒ 22:05

DJ BLACK MOOSE

22:15 ‒ 22:45

MADI BANJA

22:55 ‒ 23:15

VIGILAND

SLÄPPS 8/8

23:30 ‒ 00:30

KLUBBEN

JÄRVA PLAY

17:15 ‒ 17:45

DO SOMETHING!

AIKIDO

Järfälla Aikido

12:00 ‒ 20:00

BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12:00 ‒ 15:30

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12:00 ‒ 20:00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12:00 ‒ 16:00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12:00 ‒ 20:00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12:00 ‒ 20:00

FÖRSVARSUTBILDARNA

Försvarsutbildarna

12:00 ‒ 20:00

FRYSHUSET

Fryshuset

12:00 ‒ 20:00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12:00 ‒ 20:00

MENTOR

Mentor Sverige

12:00 ‒ 20:00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12:00 ‒ 20:00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12:00 ‒ 20:00

PEACEWORKS

PeaceWorks

12:00 ‒ 20:00

POLISEN

Polsen

12:00 ‒ 18:00

SDUR

SDUR

12:00 ‒ 20:00

SKÄRHOLMENS UNGDOMSRÅD

Skärholmens Ungdomsråd

12:00 ‒ 20:00

SLBU

SLBU

12:00 ‒ 20:00

SLÖJD STHLM

Stockholms Läns Museum

12:00 ‒ 20:00

STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12:00 ‒ 20:00

TUBEN

Tuben

12:00 ‒ 20:00

UNGA BERÄTTAR

Unga Berättar

12:00 ‒ 20:00

UNGT KULTURSTÖD

Kulturstöd för Unga Stockholms Stad

12:00 ‒ 20:00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12:00 ‒ 20:00

WE ARE STHLM INFO

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12:00 ‒ 00:00

WE ARE STHLM KAMPEN

Vattenkrig, Femkamp och Hinderbana

12:00 ‒ 20:00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12:00 ‒ 19:00

CHILL ZONE

Chill Zone

14:00 ‒ 00:30

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14:00 ‒ 00:30

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

På ritning: HJÄLP

16:00 ‒ 00:00

DANCEFLOOR ON KARL XII:S TORG

ZETHSONS TRIO

Dansträffen PRO Östermalm-Gärdet, SPF Karlaplan)

12:00 ‒ 14:00

DANS TILL LEVANDE ORKESTER

Häggarna

15:00 ‒ 17:00

CHIQUITA

18:00 ‒ 21:00

DANSBANAN

Bar DJ

21:00 ‒ 00:00

KULTURHUSTAKET

SAMTAL: FRANSKA VINER, KULTUREN OCH DE SENASTE TRENDERNA

19:00 ‒ 20:00

FILM: DIOR & I

21:00 ‒ 22:30
INSTAGRAM @kulturfestivalsthlm
INSTAGRAM @wearesthlm
TWITTER
FACEBOOK