STOCKHOLMS KULTURFESTIVAL
DAG FÖR DAG
TEMA
KATEGORIER
LADDA NER

TISDAG 16/8, 16

GAT

CIE 1 WATT (FR)

Nice Work

12.00 ‒ 14.30

KATE & PASI (FI)

Suhde

14.30 ‒ 14.50

KATE & PASI (FI)

Suhde

17.00 ‒ 17.20

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19.00 ‒ 20.00

GORAN BREGOVIC

Goran Bregovic

20.00 ‒ 21.30

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21.30 ‒ 22.00

PLACE DES ANGES ? ÄNGLARNAS TORG (FR)

Gratte Ciel

22.00 ‒ 22.40

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

22.40 ‒ 00.00

SKEPPSBRON

OLIVIA STEVENS

"Romance" – Fransk chanson med bl.a. Barbara, Brel & Piaf

12.20 ‒ 13.00

BRÖDERNA LINDGREN OCH FRIHETEN - EN ROCKKONSERT

Familjekonsert

14.00 ‒ 14.45

VINDLA STRING QUARTET

Franska strängar & chansons

18.00 ‒ 19.00

SKENET

Folkrockens nya supergrupp!

19.30 ‒ 20.30

ARY (NO)

Norges hetaste unga musikexport 2016

21.00 ‒ 22.00

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna

12.00 ‒ 16.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA SAGOR I BOKBUSSEN

Fransklärarföreningen

12.00 ‒ 16.00

GÖR EN EGEN MASK

Scenkonstmuseet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

HELDAG MED KULTURSKOLAN

Kulturskolan

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 17.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

RETURWORKSHOP

AntWalk

12.00 ‒ 19.00

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

INVIGNING AV STOCKHOLMS KULTURFESTIVAL

Årets festival invigs av finansborgarråd Karin Wanngård

12.15 ‒ 12.30

TRIO SMACK ? CLOWNFÖRESTÄLLNING

Dotterbolaget

12.30 ‒ 13.10

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.45

PROVA PÅ STRÅKINSTRUMENT

Kulturskolan

13.00 ‒ 13.45

BALETTUPPVISNING OCH WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

13.30 ‒ 14.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

TEATERLEK

Kulturskolan Stockholm

14.00 ‒ 14.45

FLASHMOB ? WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

14.30 ‒ 14.40

PROVA PÅ BRASSINSTRUMENT

Kulturskolan Stockholm

15.00 ‒ 15.45

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

TRIO SMACK ? CLOWNFÖRESTÄLLNING

Dotterbolaget

15.00 ‒ 15.40

BALETTWORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

16.00 ‒ 16.45

HIPHOP-UPPVISNING OCH WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

16.30 ‒ 17.00

PROVA PÅ DRAGSPEL

Kulturskolan Stockholm

17.00 ‒ 17.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

HIPHOPDANS ? WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

18.00 ‒ 18.45

WALKS

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

Walks

12.00 ‒ 13.30

ASTRID LINDGREN ? MYCKET MER ÄN SAGOTANT

Walks

12.00 ‒ 13.45

POTATISREVOLUTIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

Walks

12.00 ‒ 13.30

FRÅN GASVERK OCH FOLKHEM TILL MILJÖSTADSDEL

Walks

15.00 ‒ 16.30

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

Walks

15.00 ‒ 16.15

INTRIGER, SKVALLER OCH FÖRTAL

Walks

15.00 ‒ 16.30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

In English

15.00 ‒ 16.30

NYA HORNSBERG ? FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL LEVANDE STADSDEL

Walks

15.00 ‒ 16.30

ÖSTGÖTAGATAN NER

Walks

15.00 ‒ 16.15

TRAPPORNA PÅ VÄSTRA SÖDERMALM

Walks

15.00 ‒ 16.30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

Walks

18.00 ‒ 19.30

AUGUST STRINDBERG I GAMLA STAN

Walks

18.00 ‒ 19.30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

Walks

18.00 ‒ 19.30

EN STILLA FLIRT

Walks

18.00 ‒ 19.30

FÄLTARBETE ? 60 ÅR PÅ STOCKHOLMS GATOR & TORG

WALKS

18.00 ‒ 19.45

FRÅN KUNGLIG TRÄDGÅRD TILL KUNGLIGA DJURGÅRDEN

Joggvandring

18.00 ‒ 19.30

HEMLÖS PÅ SÖDER

Walks

18.00 ‒ 19.30

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

Walks

18.00 ‒ 19.30

SE SKULPTURERNA I CITY MED NYA ÖGON

Walks

18.00 ‒ 19.30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

Walks

18.00 ‒ 19.30

SVERIGE/FRANKRIKE ? EN KÄRLEKSSAGA?

Walks

18.00 ‒ 19.30

TRAPPORNA PÅ ÖSTRA SÖDERMALM

Walks

18.00 ‒ 19.30

MER I FESTIVALEN

ÖPPET HUS

Kulturhuset Stadesteatern

DESIGNAD REMAKE

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

HÃ¥llbarhet

11.00 ‒ 17.00

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

HÃ¥llbarhet

15.30 ‒ 16.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

HÃ¥llbarhet

16.30 ‒ 18.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

MAIN STAGE

ROCKBJÖRNEN

20.00 ‒ 21.30

OPEN STAGE

UNGA DRÖMMARE

Ta plats på kulturscenen!

14.00 ‒ 18.00

GöR NåGOT!

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 20.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 20.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 23.00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 23.00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

DANSBANAN

MYTOMSPUNNEN OCH GLANSFULL 1700-TALSDANS

Menuett Akademien

12.00 ‒ 14.00

ENERGIFYLLD JAZZ MANOUCHE!

Swing Magnifique

15.00 ‒ 17.00

FRANSKA DANSER

Småfranska

18.00 ‒ 21.00

DJ VIKTOR BROBACKE AKA SENSITIVE SKIN

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

KULTURHUSTAKET

FILM: CLEO FRÅN 5 TILL 7 (FR)

Regi: Agnès Varda

21.00 ‒ 22.30
INSTAGRAM @kulturfestivalsthlm
INSTAGRAM @wearesthlm
TWITTER
FACEBOOK