STOCKHOLMS KULTURFESTIVAL
DAG FÖR DAG
TEMA
KATEGORIER
LADDA NER

ONSDAG 17/8, 16

GAT

KATE & PASI (FI)

Suhde

12.30 ‒ 12.50

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

13.00 ‒ 13.45

CIE 1 WATT (FR)

Nice Work

14.00 ‒ 16.30

KATE & PASI (FI)

Suhde

16.30 ‒ 16.50

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

17.00 ‒ 17.45

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19.00 ‒ 20.00

CARAVAN PALACE (FR)

Caravan Palace (FR)

20.00 ‒ 21.30

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21.30 ‒ 22.00

PLACE DES ANGES ? ÄNGLARNAS TORG (FR)

Gratte Ciel

22.00 ‒ 22.40

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

22.40 ‒ 00.00

SKEPPSBRON

LA PLACE & STREETSTAR SESSIONS (FR/SE)

Paris vs. Stockholm

14.00 ‒ 14.40

FILIP JERS QUARTET

Jazz, svenska folkmelodier och munspel

18.00 ‒ 19.00

LINA NYBERG BAND & VINDLA STRING QUARTET

Jazz möter konstmusik när hyllat album framförs i sin helhet

19.30 ‒ 20.30

BAZAR BLÅ

Trollbindande transglobal folkmusik på 20-årig resa

21.00 ‒ 22.00

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

DANSSAGA!

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

12.00 ‒ 12.45

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna

12.00 ‒ 16.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

GIPSVERKSTAD

Carl Eldhs Ateljémuseum

12.00 ‒ 19.00

GÖR EN EGEN MASK

Scenkonstmuseet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

HELDAG MED KULTURSKOLAN, VÄRDAR RESURSCENTRET

Kulturskolan och Kulturskolans Resurscenter

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 20.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

SKAPA DITT FRANSKA DRÖMSLOTT

Nordiska museet

12.00 ‒ 19.00

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

VINDLA I GLASLANDET

Vindla String Quartet

12.30 ‒ 13.00

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.45

KULTURMIX ? EN SKÖN BLANDNING

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurcenter

13.00 ‒ 13.45

INDISK DANSUPPVISNING OCH WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

13.30 ‒ 14.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

PROVA PÅ STRÅKINSTRUMENT

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

14.00 ‒ 14.45

FLASHMOB ? WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

14.30 ‒ 14.40

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

PROVA PÅ ? TRÄBLÅSINSTRUMENT

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

15.00 ‒ 15.45

VINDLA I GLASLANDET

Vindla String Quartet

15.30 ‒ 16.00

SPELA OCH SJUNG KÄNDA LÅTAR TILLSAMMANS

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

16.00 ‒ 16.45

VÄSTAFRIKANSK DANSUPPVISNING OCH WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

16.30 ‒ 17.00

PROVA PÅ SLAGVERK OCH RYTMER

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

17.00 ‒ 17.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

DANSJAM MED TRUMMOR OCH RYTMER

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

18.00 ‒ 18.45

WALKS

ABBA- THE WALK

In English

12.00 ‒ 13.30

FIKAVANDRING

Walks

12.00 ‒ 13.30

FOTOWALK I CITY

Walks

12.00 ‒ 13.30

FUNKTIONALISMEN ÄR HÄR

Walks

12.00 ‒ 13.45

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

Walks

12.00 ‒ 13.30

STOCKHOLM, O STOCKHOLM, DU ORMDIGRA KULA

Walks

12.00 ‒ 13.30

FÄLTARBETE ? 60 ÅR PÅ STOCKHOLMS GATOR & TORG

WALKS

15.00 ‒ 16.45

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

Walks

15.00 ‒ 16.30

OM KRIGET KOMMER

Walks

15.00 ‒ 16.30

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

Walks

15.00 ‒ 16.30

VANDRING I ÖSTBERGA

Walks

15.00 ‒ 16.30

VÄSTRA KUNGSHOLMEN - FRÅN MULBETE TILL INNERSTAD

Walks

15.00 ‒ 16.30

DET HEMLIGA NAMNET ? STADEN, KONSTEN OCH RESAN

Walks

18.00 ‒ 19.45

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

Walks

18.00 ‒ 19.15

FRÅN WALKER TILL KROK ? ELLER TVÄRTOM?

Walks

18.00 ‒ 19.20

GRAFFITI I SNÖSÄTRA

Walks

18.00 ‒ 19.30

K-SPANING EFTER FRANSK SJÄL I STOCKHOLM

WALKS

18.00 ‒ 19.30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

In English

18.00 ‒ 19.30

ÖLVANDRING

Walks

18.00 ‒ 19.20

POTATISREVOLUTIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

Walks

18.00 ‒ 19.30

RIDDARFJÄRDEN ? FRÅN VIKINGALED TILL VATTENRESERVOAR

Joggvandring

18.00 ‒ 19.30

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

Walks

18.00 ‒ 19.30

VANDRING I ÖSTBERGA

Walks

18.00 ‒ 19.30

MER I FESTIVALEN

DESIGNAD REMAKE

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

HÃ¥llbarhet

11.00 ‒ 17.00

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

12.00 ‒ 13.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

14.00 ‒ 15.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

ÖPPET HUS PÅ DANSENS HUS

Benke Rydman repar Nötknäpparen

15.00 ‒ 17.00

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

HÃ¥llbarhet

15.30 ‒ 16.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

HÃ¥llbarhet

16.30 ‒ 18.00

SOMMARBIO ? STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

MAIN STAGE

TIM HENRI

Ã…rets host DJ

19.45 ‒ 20.00

SYSTER SOL

20.00 ‒ 20.30

KALIFFA

20.30 ‒ 21.30

NÄÄÄK & NIMO

21.30 ‒ 22.00

PANETOZ

22.10 ‒ 22.40

TIM HENRI

Ã…rets host DJ

22.40 ‒ 23.00

OPEN STAGE

UNGA DRÖMMARE

Ta plats på kulturscenen!

14.00 ‒ 18.00

GöR NåGOT!

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

BASEBOLL & SOFTBOLL

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 20.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 20.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 23.00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 23.00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

DANSBANAN

HELDAG MED SWING!

Chicago swing dance studio

12.00 ‒ 17.00

SWINGDANS ? SHOW OCH DANS TILL LIVEMUSIK

Chicago Dansstudio

18.00 ‒ 21.00

DJ TIKI PETE

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

KULTURHUSTAKET

SAMTAL: HIPHOP ? FRÅN GATAN TILL FINRUMMET (FR)

Jean-Marc Mougeot & Annelie Gardell

19.00 ‒ 20.00

FILM: SUBWAY (FR)

Regi: Luc Besson

21.00 ‒ 22.45
INSTAGRAM @kulturfestivalsthlm
INSTAGRAM @wearesthlm
TWITTER
FACEBOOK