STOCKHOLMS KULTURFESTIVAL
DAG FÖR DAG
TEMA
KATEGORIER
LADDA NER

TORSDAG 18/8, 16

GAT

LES COLPORTEURS (FR)

Evohé

12.30 ‒ 13.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

13.00 ‒ 13.45

CIE 1 WATT (FR)

Nice Work

14.00 ‒ 16.30

LES COLPORTEURS (FR)

Le Chas du Violon

16.30 ‒ 17.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

17.00 ‒ 17.45

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19.00 ‒ 20.00

LA-33 (CO)

La-33 (CO)

20.00 ‒ 21.30

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21.30 ‒ 00.00

SKEPPSBRON

LATINAMERIKANSKA DANSER OCH RYTMER

Fem länder i gemensam folklore-uppvisning

12.00 ‒ 13.00

ALLSÅNG MED JUNIBACKEN & ORKESTER

Junibacken

15.00 ‒ 15.30

LATINAMERIKANSKA DANSER OCH RYTMER

Fem länder i gemensam folklore-uppvisning

16.00 ‒ 17.00

DANIEL MUÑOZ & LA ESTAMPITA CHILENA

Magisk chilensk folkmusik

18.00 ‒ 19.00

LA PLACE & STREETSTAR SESSIONS (FR/SE)

Paris vs. Stockholm

20.00 ‒ 22.00

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BABYSALSARYTMIK

Maria Llerena

12.00 ‒ 12.30

BARNRYTMIK 0–2 ÅR

Junibacken

12.00 ‒ 12.20

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna

12.00 ‒ 16.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

GÖR EN EGEN MASK

Scenkonstmuseet

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

SKAPA DITT FRANSKA DRÖMSLOTT

Nordiska museet

12.00 ‒ 19.00

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 17.00

BABYDANS 3–15 MÅN

Dansmuseet

12.30 ‒ 13.00

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.45

VAR ÄR VARGEN? EN ANNAN RÖDLUVAN

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

13.00 ‒ 13.30

BARNRYTMIK 0–2 ÅR

Junibacken

13.30 ‒ 13.50

DANSUPPVISNING FRÅN BOLIVIA

Bolivias ambassad

13.30 ‒ 13.45

DANSUPPVISNING FRÅN DOMINIKANSKA REPUBLIKEN

Dominikanska Republikens Ambassad

13.45 ‒ 14.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

BABYDANS 3–15 MÅN

Dansmuseet

14.30 ‒ 15.00

DANSUPPVISNING FRÅN PANAMA

Panamas ambassad

14.30 ‒ 14.45

DANSWORKSHOP – PERUANSK FOLKDANS

Perus Ambassad

14.45 ‒ 15.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

KARIBISK KARNEVAL

Mara Llerena

16.30 ‒ 17.00

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

WALKS

MORGONPROMENAD MED AUGUST STRINDBERG

Walks

07.00 ‒ 08.30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

Walks

12.00 ‒ 13.30

EN STILLA FLIRT

Walks

12.00 ‒ 13.30

HEMLÖS PÅ SÖDER

Walks

12.00 ‒ 13.30

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

Walks

12.00 ‒ 13.30

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

Walks

12.00 ‒ 13.30

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

Walks

12.00 ‒ 13.30

TRAPPORNA PÅ VÄSTRA SÖDERMALM

Walks

12.00 ‒ 13.30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

Walks

15.00 ‒ 16.30

FOTOWALK I CITY

Walks

15.00 ‒ 16.30

GRAFFITI I SNÖSÄTRA

Walks

15.00 ‒ 16.30

GÖTA LANDSVÄG - EN LÅNG HISTORIA

Walks

15.00 ‒ 18.00

LJUS PÅ GLAS – AXEL OCH VICKE MALMSTRÖMS FOTOGRAFIER

Walks

15.00 ‒ 16.30

POTATISREVOLUTIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

Walks

15.00 ‒ 16.30

SVERIGE/FRANKRIKE – EN KÄRLEKSSAGA?

Walks

15.00 ‒ 16.30

TRAPPORNA PÅ ÖSTRA SÖDERMALM

Walks

15.00 ‒ 16.30

ABBA- THE WALK

In English

18.00 ‒ 19.30

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

Walks

18.00 ‒ 19.30

ASTRID LINDGREN – MYCKET MER ÄN SAGOTANT

Walks

18.00 ‒ 19.45

DECKARE PÅ STAN - MÖRKER ÖVER STOCKHOLM

Walks

18.00 ‒ 19.30

FIKAVANDRING

Walks

18.00 ‒ 19.30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

Walks

18.00 ‒ 19.30

INTRIGER, SKVALLER OCH FÖRTAL

Walks

18.00 ‒ 19.30

JOGGVANDRING LÄNGS GÖTA LANDSVÄG

Joggvandring

18.00 ‒ 19.30

K-SPANING EFTER FRANSK SJÄL I STOCKHOLM

WALKS

18.00 ‒ 19.30

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

Walks

18.00 ‒ 19.30

LJUS PÅ GLAS – AXEL OCH VICKE MALMSTRÖMS FOTOGRAFIER

Walks

18.00 ‒ 19.30

NYA HORNSBERG – FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL LEVANDE STADSDEL

Walks

18.00 ‒ 19.30

PUNKEN PÅ SÖDER

Walks

18.00 ‒ 19.30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

Walks

18.00 ‒ 19.30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

Walks

18.00 ‒ 19.30

ÖSTGÖTAGATAN NER

Walks

18.00 ‒ 19.15

MER I FESTIVALEN

DESIGNAD REMAKE

Hållbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

Hållbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

Hållbarhet

11.00 ‒ 17.00

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

12.00 ‒ 13.30

SE HUMLEGÅRDEN MED NYA ÖGON – SKULPTURVANDRING FÖR BARN

Carl Eldhs Ateljémuseum

12.00 ‒ 12.45

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

14.00 ‒ 15.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

ROLF DE MARÉ OCH SVENSKA BALETTEN I PARIS 1920-1925

Dansmuseet - utställning

15.00

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

Hållbarhet

15.30 ‒ 16.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

Hållbarhet

16.30 ‒ 18.00

RIGOLETTO PÅ PARISOPERAN

18.00 ‒ 21.20

SOMMARBIO – STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

MAIN STAGE

PENTHOX

20.00 ‒ 20.45

DEATH TEAM

90-talsosande succéduo

20.45 ‒ 21.15

SHARKS

21.15 ‒ 22.15

TIM HENRI

Årets host DJ

22.15 ‒ 23.00

OPEN STAGE

UNGA DRÖMMARE

Ta plats på kulturscenen!

14.00 ‒ 18.00

GÖR NÅGOT!

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

BASEBOLL & SOFTBOLL

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 20.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 20.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 23.00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 23.00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

DANSBANAN

SALSA & BACHATA – WORKSHOP OCH FRI DANS FÖR ALLA ÅLDRAR

SalsaAkademien

12.00 ‒ 14.00

SALSA & BACHATA – WORKSHOP OCH FRI DANS FÖR ALLA ÅLDRAR

SalsaAkademien

15.00 ‒ 17.00

SALSA & BACHATA – DANS TILL LIVEMUSIK

SalsaAkademien

18.00 ‒ 21.00

DJS: NEVA DEELAY & VULVERINE

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

KULTURHUSTAKET

LITTERATURSAMTAL: OLIVIER BOURDEAUT

19.00 ‒ 20.00

FILM: DE ÄLSKANDE PÅ PONT-NEUF

Regi: Leos Carax

21.00 ‒ 23.05
INSTAGRAM @kulturfestivalsthlm
INSTAGRAM @wearesthlm
TWITTER
FACEBOOK