STOCKHOLMS KULTURFESTIVAL
LADDA NER

FREDAG 19/8, 16

GAT

LES COLPORTEURS (FR)

Evohé

13.30 ‒ 14.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

14.00 ‒ 14.45

LES COLPORTEURS (FR)

Le Chas du Violon

16.30 ‒ 17.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

17.00 ‒ 17.45

MABOUL DISTORSION (FR)

Artères

18.15 ‒ 19.15

STOCKHOLMS STADS KULTURPRISTAGARE PRESENTERAS

19.20 ‒ 19.50

ASTER AWEKE (ET)

Aster Aweke (ET)

20.00 ‒ 21.30

DJ DALION & SUGARCANE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21.30 ‒ 22.15

ALPHA BLONDY (CI)

Alpha Blondy (CI)

22.15 ‒ 23.45

DJ DALION & SUGARCANE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

23.45 ‒ 02.00

SKEPPSBRON

HEMGÅRD STOCKHOLM

12.00 ‒ 18.00

TALAB KALBELIYA DANCE GROUP (IN)

Traditionell indisk dans och musik från Rajasthan

15.30 ‒ 16.30

TALAB KALBELIYA DANCE GROUP (IN)

Traditionell indisk dans och musik från Rajasthan

18.00 ‒ 19.00

PER "TEXAS" JOHANSSON & BAND

Svenska jazzens förlorade son återvänder

19.30 ‒ 20.30

MBONGWANA STAR (CD)

Hårt, dansant och hypnotiskt svängigt från Kinshasas gator

21.00 ‒ 22.15

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BABYDANS 3–15 MÅN

Dansmuseet

12.00 ‒ 12.30

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

DANSMUSEET PÅ RYMMEN!

Dansmuseet

12.00 ‒ 18.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA GALENSKAPER – RENÄSSANSKONSERT FÖR HELA FAMILJEN

Romeo & Julia Kören

12.00 ‒ 12.30

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

KREATIV VERKSTAD MED KONSTFACK

Konstfack

12.00 ‒ 19.00

LÄR DIG OM DINOSAURIER

Naturhistoriska riksmuseet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 17.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

PYSSLA OCH MÅLA I BOKBUSSEN

Alfabeta: Gästbesök hos Bokbussen

12.00 ‒ 16.00

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

VAR ÄR VARGEN? EN ANNAN RÖDLUVAN

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

12.30 ‒ 13.00

DANSLEK MED KLARA OCH LEJONET LEO, 3–6 ÅR

Dansmuseet

13.00 ‒ 13.45

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.45

DANSLEK HIPHOP FRÅN 5 ÅR

Dansmuseet

13.30 ‒ 14.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

DANSLEK BALETT 3–6 ÅR

Dansmuseet

14.00 ‒ 14.45

DANSLEK HIPHOP 5–10 ÅR

Dansmuseet

15.00 ‒ 15.45

FRANSKA GALENSKAPER – RENÄSSANSKONSERT FÖR HELA FAMILJEN

Romeo & Julia Kören

15.00 ‒ 15.30

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

DANSLEK BALETT 5–10 ÅR

Dansmuseet

16.00 ‒ 16.45

DANSLEK MED KLARA OCH LEJONET LEO, FRÅN 3 ÅR

Dansmuseet

16.30 ‒ 17.00

HIPHOPDANS – WORKSHOP, FRÅN 10 ÅR

Dansmuseet

17.00 ‒ 17.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

WALKS

DECKARE PÅ STAN - MÖRKER ÖVER STOCKHOLM

Walks

12.00 ‒ 13.30

DET HEMLIGA NAMNET – STADEN, KONSTEN OCH RESAN

Walks

12.00 ‒ 13.45

FRÅN GASVERK OCH FOLKHEM TILL MILJÖSTADSDEL

Walks

12.00 ‒ 13.30

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

Walks

12.00 ‒ 13.15

INNANFÖR MURARNA I GAMLA STAN MED LARS EPSTEIN

Walks

12.00 ‒ 13.30

LJUS PÅ GLAS – AXEL OCH VICKE MALMSTRÖMS FOTOGRAFIER

Walks

12.00 ‒ 13.30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

In English

12.00 ‒ 13.30

SVERIGE/FRANKRIKE – EN KÄRLEKSSAGA?

Walks

12.00 ‒ 13.30

VÄSTRA KUNGSHOLMEN - FRÅN MULBETE TILL INNERSTAD

Walks

12.00 ‒ 13.30

ABBA- THE WALK

In English

15.00 ‒ 16.30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

Walks

15.00 ‒ 16.30

FIKAVANDRING

Walks

15.00 ‒ 16.30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

Walks

15.00 ‒ 16.30

FRÅN WALKER TILL KROK – ELLER TVÄRTOM?

Walks

15.00 ‒ 16.20

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

Walks

15.00 ‒ 16.30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

Walks

15.00 ‒ 16.30

SE SÖDERMALMS SKULPTURER MED NYA ÖGON

Walks

15.00 ‒ 16.30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

Simvandring

15.00 ‒ 16.00

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

Walks

15.00 ‒ 16.30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

Simvandring

17.00 ‒ 18.00

FÄLTARBETE – 60 ÅR PÅ STOCKHOLMS GATOR & TORG

WALKS

18.00 ‒ 19.45

FOTOWALK I CITY

Walks

18.00 ‒ 19.30

FUNKTIONALISMEN ÄR HÄR

Walks

18.00 ‒ 19.45

I HÄLSANS SPÅR

Joggvandring

18.00 ‒ 19.30

ÖLVANDRING

Walks

18.00 ‒ 19.20

STOCKHOLM, O STOCKHOLM, DU ORMDIGRA KULA

Walks

18.00 ‒ 19.30

MER I FESTIVALEN

DESIGNAD REMAKE

Hållbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

Hållbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

Hållbarhet

11.00 ‒ 17.00

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

12.00 ‒ 13.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

14.00 ‒ 15.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

Hållbarhet

15.30 ‒ 16.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

Hållbarhet

16.30 ‒ 18.00

TEATERN UNDER BRON

Entréavgift, Biljetter

19.00 ‒ 21.00

SOMMARBIO – STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

MAIN STAGE

DJ MELIKA

DJ Melika HOST

20.00 ‒ 00.35

DJ MELIKA

DJ Melika HOST

20.00 ‒ 20.35

HOV1

20.35 ‒ 20.55

MNEK

MNEK

21.10 ‒ 21.40

CHERRIE

21.55 ‒ 22.25

ERIK LUNDIN

22.40 ‒ 23.10

LINDA PIRA

Sveriges hiphopdrottning!

23.25 ‒ 00.10

OPEN STAGE

VÄGEN UT

Vägen Ut Vi Unga

14.00 ‒ 18.00

REVOLUTION POETRY

Spoken Word-kväll

18.15 ‒ 18.45

GÖR NÅGOT!

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

BASEBOLL & SOFTBOLL

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 20.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 19.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 00.30

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 00.30

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

DANSBANAN

ANT WALK FOLKKULTURCENTRUM

Returmodeshow till franska toner

12.00 ‒ 14.00

FUNK ATTACK!

Kungliga Musikhögskolan

15.00 ‒ 17.00

SKÄRGÅRDSPOJKARNA

Bryggdans till gladjazz!

18.00 ‒ 21.00

DJ CHILI BENDT

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

KULTURHUSTAKET

SAMTAL: OLIVIER TRUC (FR) & ALICE PETRÉN

Samtal om litteratur och livet som utrikeskorrespondent

19.00 ‒ 20.00

FILM: PARIS, JE T'AIME

Regi: Isabel Coixet, Wes Craven, Gus Van Sant m.fl

21.00 ‒ 23.03