STOCKHOLMS KULTURFESTIVAL
DAG FÖR DAG
TEMA
KATEGORIER
LADDA NER

LöRDAG 20/8, 16

GAT

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

14.00 ‒ 14.45

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

17.00 ‒ 17.45

MABOUL DISTORSION (FR)

Artères

18.30 ‒ 19.30

KUNGLIGA OPERAN

Kungliga Operan

20.00 ‒ 21.30

DJ ELENA WOLAY

21.30 ‒ 23.00

BOB HUND

Översocial stumfilmskonsert

23.00 ‒ 00.30

DJ ELENA WOLAY

00.30 ‒ 02.00

SKEPPSBRON

HEMGÅRD STOCKHOLM

12.00 ‒ 18.00

KÖR FÖR ALLA

Caroline af Ugglas

15.00 ‒ 15.50

OLIVIER LAURENT (FR)

Fransk chanson – Jacques et les Autres

18.00 ‒ 19.00

ISABELLA LUNDGREN & CARL BAGGE TRIO

Jazzsångerska som gräver djupt i den amerikanska sångboken

19.30 ‒ 20.30

GUSTAV LUNDGREN TRIO

Gästmusiker: Aurélien Trigo & Antoine Boyer (FR)

21.00 ‒ 22.00

JAAKKO LAITINEN & VÄÄRÄ RAHA (FI)

Balkan-romska grooves och ryska romanser möter old school finsk tango

22.30 ‒ 23.30

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BAJSFILMEN ? DOLORES OCH GUNELLENS VÄRLD

Folkets Bio

12.00 ‒ 12.45

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSK FILMLÖRDAG!

Stockholms stadsbibliotek/Barnens bokbuss

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

KREATIV VERKSTAD MED KONSTFACK

Konstfack

12.00 ‒ 19.00

LÄR DIG OM DINOSAURIER

Naturhistoriska riksmuseet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 17.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

ANIMATION ? GÖR EN EGEN FILMSNUTT!

Kulturskolan Stockholm

13.00 ‒ 15.00

ÄTA SJÄLV! 2 ? 6 ÅR

Familjeföreställning med MolièreEnsemblen

13.00 ‒ 13.35

FRANSKA KORTFILMER

Franska Institutet

13.00 ‒ 15.00

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

VAR ÄR VARGEN? EN ANNAN RÖDLUVAN

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

14.00 ‒ 14.30

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

SPORT KIDS, FILMVISNING

Folkets Bio

15.00 ‒ 16.00

ANIMATION ? GÖR EN EGEN FILMSNUTT!

Kulturskolan Stockholm

16.00 ‒ 18.00

FRANSKA KORTFILMER

Franska Institutet

16.00 ‒ 18.00

VAR ÄR VARGEN? EN ANNAN RÖDLUVAN

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

16.00 ‒ 16.30

TIGERN SÄGER GRR

Familjkonsert med Anna Einarsson och Ann Blom

16.30 ‒ 17.00

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

WALKS

FROM MONKS TO SÖDERHIPSTERS

Joggvandring - in English

08.00 ‒ 09.30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

Walks

12.00 ‒ 13.30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

Walks

12.00 ‒ 13.30

INTRIGER, SKVALLER OCH FÖRTAL

Walks

12.00 ‒ 13.30

NYA HORNSBERG ? FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL LEVANDE STADSDEL

Walks

12.00 ‒ 13.30

OM KRIGET KOMMER

Walks

12.00 ‒ 13.30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

Walks

12.00 ‒ 13.30

SE DJURGÅRDENS SKULPTURER MED NYA ÖGON

Walks

12.00 ‒ 13.30

VANDRING I ÖSTBERGA

Walks

12.00 ‒ 13.30

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

Walks

15.00 ‒ 16.30

EN STILLA FLIRT

Walks

15.00 ‒ 16.30

GÖTA LANDSVÄG - EN LÅNG HISTORIA

Walks

15.00 ‒ 18.00

HEMLÖS PÅ SÖDER

Walks

15.00 ‒ 16.30

INNANFÖR MURARNA I GAMLA STAN MED LARS EPSTEIN

Walks

15.00 ‒ 16.30

PUNKEN PÅ SÖDER

Walks

15.00 ‒ 16.30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

Simvandring

15.00 ‒ 16.00

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

Walks

15.00 ‒ 16.30

SVERIGE/FRANKRIKE ? EN KÄRLEKSSAGA?

Walks

15.00 ‒ 16.30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

Simvandring

17.00 ‒ 18.00

GRAFFITI I SNÖSÄTRA

Walks

18.00 ‒ 19.30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

Walks

18.00 ‒ 19.30

MER I FESTIVALEN

DESIGNAD REMAKE

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

HÃ¥llbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

HÃ¥llbarhet

11.00 ‒ 17.00

STOCKHOLM FOTOMARATON

Walks

12.01 ‒ 21.59

ROLF DE MARÉ OCH SVENSKA BALETTEN I PARIS 1920-1925

Dansmuseet - utställning

13.00

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

HÃ¥llbarhet

15.30 ‒ 16.00

ROLF DE MARÉ OCH SVENSKA BALETTEN I PARIS 1920-1925

Dansmuseet - utställning

16.00

TEATERN UNDER BRON

Entréavgift, Biljetter

16.00 ‒ 18.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

HÃ¥llbarhet

16.30 ‒ 18.00

ROLF DE MARÉ OCH SVENSKA BALETTEN I PARIS 1920-1925

Dansmuseet - utställning

17.00

SOMMARBIO ? STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

MAIN STAGE

TIM HENRI

Ã…rets host DJ

19.45 ‒ 00.30

LAS

Dans och bass!

20.05 ‒ 20.25

JESSARAE

20.40 ‒ 21.00

SANJIN

21.10 ‒ 21.30

PEG PARNEVIK

21.40 ‒ 22.05

DJ BLACK MOOSE

22.15 ‒ 22.45

MADI BANJA

22.55 ‒ 23.15

VIGILAND

23.30 ‒ 00.30

OPEN STAGE

JÄRVA PLAY

Unga talanger från orten

17.15 ‒ 17.45

GöR NåGOT!

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 16.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 19.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 00.30

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 00.30

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

DANSBANAN

DANS TILL LEVANDE ORKESTER

Föreningen Dansträffen

12.00 ‒ 14.00

DANS TILL LEVANDE ORKESTER

Häggarna

15.00 ‒ 17.00

DANSBANDSAFTON

Chiquita

18.00 ‒ 21.00

DJ: GAVIN MAYCROFT

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

KULTURHUSTAKET

SAMTAL: FRANSKA VINER ? KULTUREN OCH TRENDERNA

19.00 ‒ 20.00

FILM: DIOR AND I

Regi: Frédéric Tcheng

21.00 ‒ 22.30
INSTAGRAM @kulturfestivalsthlm
INSTAGRAM @wearesthlm
TWITTER
FACEBOOK