STOCKHOLMS KULTURFESTIVAL
LADDA NER

GAT

CIE 1 WATT (FR)

Nice Work

12.00 ‒ 14.30

KATE & PASI (FI)

Suhde

14.30 ‒ 14.50

KATE & PASI (FI)

Suhde

17.00 ‒ 17.20

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19.00 ‒ 20.00

GORAN BREGOVIC

Goran Bregovic

20.00 ‒ 21.30

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21.30 ‒ 22.00

PLACE DES ANGES – ÄNGLARNAS TORG (FR)

Gratte Ciel

22.00 ‒ 22.40

DJ FUNKY LOFFE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

22.40 ‒ 00.00

KATE & PASI (FI)

Suhde

12.30 ‒ 12.50

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

13.00 ‒ 13.45

CIE 1 WATT (FR)

Nice Work

14.00 ‒ 16.30

KATE & PASI (FI)

Suhde

16.30 ‒ 16.50

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

17.00 ‒ 17.45

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19.00 ‒ 20.00

CARAVAN PALACE (FR)

Caravan Palace (FR)

20.00 ‒ 21.30

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21.30 ‒ 22.00

PLACE DES ANGES – ÄNGLARNAS TORG (FR)

Gratte Ciel

22.00 ‒ 22.40

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

22.40 ‒ 00.00

LES COLPORTEURS (FR)

Evohé

12.30 ‒ 13.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

13.00 ‒ 13.45

CIE 1 WATT (FR)

Nice Work

14.00 ‒ 16.30

LES COLPORTEURS (FR)

Le Chas du Violon

16.30 ‒ 17.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

17.00 ‒ 17.45

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

19.00 ‒ 20.00

LA-33 (CO)

La-33 (CO)

20.00 ‒ 21.30

DJ CHOCO CANEL

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21.30 ‒ 00.00

LES COLPORTEURS (FR)

Evohé

13.30 ‒ 14.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

14.00 ‒ 14.45

LES COLPORTEURS (FR)

Le Chas du Violon

16.30 ‒ 17.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

17.00 ‒ 17.45

MABOUL DISTORSION (FR)

Artères

18.15 ‒ 19.15

STOCKHOLMS STADS KULTURPRISTAGARE PRESENTERAS

19.20 ‒ 19.50

ASTER AWEKE (ET)

Aster Aweke (ET)

20.00 ‒ 21.30

DJ DALION & SUGARCANE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

21.30 ‒ 22.15

ALPHA BLONDY (CI)

Alpha Blondy (CI)

22.15 ‒ 23.45

DJ DALION & SUGARCANE

Kvällens DJ/Klubb på GAT

23.45 ‒ 02.00

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

14.00 ‒ 14.45

CIE DU RUISSEAU (FR)

Tombés du ciel

17.00 ‒ 17.45

MABOUL DISTORSION (FR)

Artères

18.30 ‒ 19.30

KUNGLIGA OPERAN

Kungliga Operan

20.00 ‒ 21.30

DJ ELENA WOLAY

21.30 ‒ 23.00

BOB HUND

Översocial stumfilmskonsert

23.00 ‒ 00.30

DJ ELENA WOLAY

00.30 ‒ 02.00

SKEPPSBRON

OLIVIA STEVENS

"Romance" – Fransk chanson med bl.a. Barbara, Brel & Piaf

12.20 ‒ 13.00

BRÖDERNA LINDGREN OCH FRIHETEN - EN ROCKKONSERT

Familjekonsert

14.00 ‒ 14.45

VINDLA STRING QUARTET

Franska strängar & chansons

18.00 ‒ 19.00

SKENET

Folkrockens nya supergrupp!

19.30 ‒ 20.30

ARY (NO)

Norges hetaste unga musikexport 2016

21.00 ‒ 22.00

LA PLACE & STREETSTAR SESSIONS (FR/SE)

Paris vs. Stockholm

14.00 ‒ 14.40

FILIP JERS QUARTET

Jazz, svenska folkmelodier och munspel

18.00 ‒ 19.00

LINA NYBERG BAND & VINDLA STRING QUARTET

Jazz möter konstmusik när hyllat album framförs i sin helhet

19.30 ‒ 20.30

BAZAR BLÅ

Trollbindande transglobal folkmusik på 20-årig resa

21.00 ‒ 22.00

LATINAMERIKANSKA DANSER OCH RYTMER

Fem länder i gemensam folklore-uppvisning

12.00 ‒ 13.00

ALLSÅNG MED JUNIBACKEN & ORKESTER

Junibacken

15.00 ‒ 15.30

LATINAMERIKANSKA DANSER OCH RYTMER

Fem länder i gemensam folklore-uppvisning

16.00 ‒ 17.00

DANIEL MUÑOZ & LA ESTAMPITA CHILENA

Magisk chilensk folkmusik

18.00 ‒ 19.00

LA PLACE & STREETSTAR SESSIONS (FR/SE)

Paris vs. Stockholm

20.00 ‒ 22.00

HEMGÅRD STOCKHOLM

12.00 ‒ 18.00

TALAB KALBELIYA DANCE GROUP (IN)

Traditionell indisk dans och musik från Rajasthan

15.30 ‒ 16.30

TALAB KALBELIYA DANCE GROUP (IN)

Traditionell indisk dans och musik från Rajasthan

18.00 ‒ 19.00

PER "TEXAS" JOHANSSON & BAND

Svenska jazzens förlorade son återvänder

19.30 ‒ 20.30

MBONGWANA STAR (CD)

Hårt, dansant och hypnotiskt svängigt från Kinshasas gator

21.00 ‒ 22.15

HEMGÅRD STOCKHOLM

12.00 ‒ 18.00

KÖR FÖR ALLA

Caroline af Ugglas

15.00 ‒ 15.50

OLIVIER LAURENT (FR)

Fransk chanson – Jacques et les Autres

18.00 ‒ 19.00

ISABELLA LUNDGREN & CARL BAGGE TRIO

Jazzsångerska som gräver djupt i den amerikanska sångboken

19.30 ‒ 20.30

GUSTAV LUNDGREN TRIO

Gästmusiker: Aurélien Trigo & Antoine Boyer (FR)

21.00 ‒ 22.00

JAAKKO LAITINEN & VÄÄRÄ RAHA (FI)

Balkan-romska grooves och ryska romanser möter old school finsk tango

22.30 ‒ 23.30

NORRBRO

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna

12.00 ‒ 16.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA SAGOR I BOKBUSSEN

Fransklärarföreningen

12.00 ‒ 16.00

GÖR EN EGEN MASK

Scenkonstmuseet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

HELDAG MED KULTURSKOLAN

Kulturskolan

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 17.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

RETURWORKSHOP

AntWalk

12.00 ‒ 19.00

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

INVIGNING AV STOCKHOLMS KULTURFESTIVAL

Årets festival invigs av finansborgarråd Karin Wanngård

12.15 ‒ 12.30

TRIO SMACK – CLOWNFÖRESTÄLLNING

Dotterbolaget

12.30 ‒ 13.10

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.45

PROVA PÅ STRÅKINSTRUMENT

Kulturskolan

13.00 ‒ 13.45

BALETTUPPVISNING OCH WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

13.30 ‒ 14.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

TEATERLEK

Kulturskolan Stockholm

14.00 ‒ 14.45

FLASHMOB – WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

14.30 ‒ 14.40

PROVA PÅ BRASSINSTRUMENT

Kulturskolan Stockholm

15.00 ‒ 15.45

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

TRIO SMACK – CLOWNFÖRESTÄLLNING

Dotterbolaget

15.00 ‒ 15.40

BALETTWORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

16.00 ‒ 16.45

HIPHOP-UPPVISNING OCH WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

16.30 ‒ 17.00

PROVA PÅ DRAGSPEL

Kulturskolan Stockholm

17.00 ‒ 17.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

HIPHOPDANS – WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

18.00 ‒ 18.45

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

DANSSAGA!

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

12.00 ‒ 12.45

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna

12.00 ‒ 16.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

GIPSVERKSTAD

Carl Eldhs Ateljémuseum

12.00 ‒ 19.00

GÖR EN EGEN MASK

Scenkonstmuseet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

HELDAG MED KULTURSKOLAN, VÄRDAR RESURSCENTRET

Kulturskolan och Kulturskolans Resurscenter

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 20.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

SKAPA DITT FRANSKA DRÖMSLOTT

Nordiska museet

12.00 ‒ 19.00

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

VINDLA I GLASLANDET

Vindla String Quartet

12.30 ‒ 13.00

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.45

KULTURMIX – EN SKÖN BLANDNING

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurcenter

13.00 ‒ 13.45

INDISK DANSUPPVISNING OCH WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

13.30 ‒ 14.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

PROVA PÅ STRÅKINSTRUMENT

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

14.00 ‒ 14.45

FLASHMOB – WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

14.30 ‒ 14.40

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

PROVA PÅ – TRÄBLÅSINSTRUMENT

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

15.00 ‒ 15.45

VINDLA I GLASLANDET

Vindla String Quartet

15.30 ‒ 16.00

SPELA OCH SJUNG KÄNDA LÅTAR TILLSAMMANS

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

16.00 ‒ 16.45

VÄSTAFRIKANSK DANSUPPVISNING OCH WORKSHOP

Kulturskolan Stockholm

16.30 ‒ 17.00

PROVA PÅ SLAGVERK OCH RYTMER

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

17.00 ‒ 17.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

DANSJAM MED TRUMMOR OCH RYTMER

Kulturskolan Stockholm och Kulturskolans Resurscenter

18.00 ‒ 18.45

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BABYSALSARYTMIK

Maria Llerena

12.00 ‒ 12.30

BARNRYTMIK 0–2 ÅR

Junibacken

12.00 ‒ 12.20

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

FISKA I STRÖMMEN

Strömstararna

12.00 ‒ 16.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

GÖR EN EGEN MASK

Scenkonstmuseet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 17.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

SKAPA DITT FRANSKA DRÖMSLOTT

Nordiska museet

12.00 ‒ 19.00

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

BABYDANS 3–15 MÅN

Dansmuseet

12.30 ‒ 13.00

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.45

VAR ÄR VARGEN? EN ANNAN RÖDLUVAN

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

13.00 ‒ 13.30

BARNRYTMIK 0–2 ÅR

Junibacken

13.30 ‒ 13.50

DANSUPPVISNING FRÅN BOLIVIA

Bolivias ambassad

13.30 ‒ 13.45

DANSUPPVISNING FRÅN DOMINIKANSKA REPUBLIKEN

Dominikanska Republikens Ambassad

13.45 ‒ 14.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

BABYDANS 3–15 MÅN

Dansmuseet

14.30 ‒ 15.00

DANSUPPVISNING FRÅN PANAMA

Panamas ambassad

14.30 ‒ 14.45

DANSWORKSHOP – PERUANSK FOLKDANS

Perus Ambassad

14.45 ‒ 15.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

KARIBISK KARNEVAL

Mara Llerena

16.30 ‒ 17.00

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BABYDANS 3–15 MÅN

Dansmuseet

12.00 ‒ 12.30

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BOKBUSSEN

Stockholms stadsbibliotek

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

DANSMUSEET PÅ RYMMEN!

Dansmuseet

12.00 ‒ 18.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA GALENSKAPER – RENÄSSANSKONSERT FÖR HELA FAMILJEN

Romeo & Julia Kören

12.00 ‒ 12.30

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

KREATIV VERKSTAD MED KONSTFACK

Konstfack

12.00 ‒ 19.00

LÄR DIG OM DINOSAURIER

Naturhistoriska riksmuseet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 17.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

PYSSLA OCH MÅLA I BOKBUSSEN

Alfabeta: Gästbesök hos Bokbussen

12.00 ‒ 16.00

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

VAR ÄR VARGEN? EN ANNAN RÖDLUVAN

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

12.30 ‒ 13.00

DANSLEK MED KLARA OCH LEJONET LEO, 3–6 ÅR

Dansmuseet

13.00 ‒ 13.45

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.45

DANSLEK HIPHOP FRÅN 5 ÅR

Dansmuseet

13.30 ‒ 14.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

DANSLEK BALETT 3–6 ÅR

Dansmuseet

14.00 ‒ 14.45

DANSLEK HIPHOP 5–10 ÅR

Dansmuseet

15.00 ‒ 15.45

FRANSKA GALENSKAPER – RENÄSSANSKONSERT FÖR HELA FAMILJEN

Romeo & Julia Kören

15.00 ‒ 15.30

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

DANSLEK BALETT 5–10 ÅR

Dansmuseet

16.00 ‒ 16.45

DANSLEK MED KLARA OCH LEJONET LEO, FRÅN 3 ÅR

Dansmuseet

16.30 ‒ 17.00

HIPHOPDANS – WORKSHOP, FRÅN 10 ÅR

Dansmuseet

17.00 ‒ 17.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

ALFREDS BUBBLIGA BADBOMB

Nobelmuseet

12.00 ‒ 19.00

BAJSFILMEN – DOLORES OCH GUNELLENS VÄRLD

Folkets Bio

12.00 ‒ 12.45

BESÖK MEDELTIDEN - SCHABBLA MED SCHABLONER

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 19.00

BYGG EN DRAKE!

Rum för Barn

12.00 ‒ 19.00

BYGGA BO

Arkitektur- och Designcentrum

12.00 ‒ 19.00

FRAMTIDSLABB

Tekniska museet

12.00 ‒ 19.00

FRANSK FILMLÖRDAG!

Stockholms stadsbibliotek/Barnens bokbuss

12.00 ‒ 19.00

FRANSKA MEDALJER

Kungliga Myntkabinettet

12.00 ‒ 19.00

GRENOUILLE ROYAL - BYGG VÄRLDENS STÖRSTA GRODA

Zirkus Loko-Motiv

12.00 ‒ 19.00

KLIPP OCH KLISTRA

Moderna Museet

12.00 ‒ 19.00

KREATIV VERKSTAD MED KONSTFACK

Konstfack

12.00 ‒ 19.00

LÄR DIG OM DINOSAURIER

Naturhistoriska riksmuseet

12.00 ‒ 19.00

LERVERKSTAD

Nationalmuseum

12.00 ‒ 19.00

ÖPPET PÅ MEDELTIDMUSEET

Medeltidsmuseet

12.00 ‒ 17.00

PROVA PÅ ATT BRODERA FRITT

Skapande Broderi

12.00 ‒ 19.00

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

12.00 ‒ 13.30

SKAPA, LEK OCH BYT LEKSAKER

Retoy

12.00 ‒ 19.00

SKRIV BREV MED FJÄDERPENNA OCH BLÄCK

Postmuseum

12.00 ‒ 19.00

TAPPRA PRINSESSOR OCH SKÖNA RIDDARE

Livrustkammaren

12.00 ‒ 19.00

THE PEOPLE'S ARCHES AV OLIVIER GROSSETÊTE (FR)

Monumentalt kartongbygge

12.00 ‒ 19.00

VÄRLDENS MASKER

Världskulturmuseerna

12.00 ‒ 19.00

VIKINGAR I PARIS

Historiska museet

12.00 ‒ 19.00

ANIMATION – GÖR EN EGEN FILMSNUTT!

Kulturskolan Stockholm

13.00 ‒ 15.00

ÄTA SJÄLV! 2 – 6 ÅR

Familjeföreställning med MolièreEnsemblen

13.00 ‒ 13.35

FRANSKA KORTFILMER

Franska Institutet

13.00 ‒ 15.00

GUIDAD FAMILJEVISNING

Medeltidsmuseet

13.00 ‒ 13.00

A GUIDED FAMILY TOUR AT THE MEDELTIDSMUSEET

Medeltidsmuseet

14.00 ‒ 14.45

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

14.00 ‒ 14.30

VAR ÄR VARGEN? EN ANNAN RÖDLUVAN

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

14.00 ‒ 14.30

PROVA PÅ CIRKUS

Cirkus Normal

15.00 ‒ 17.30

SPORT KIDS, FILMVISNING

Folkets Bio

15.00 ‒ 16.00

ANIMATION – GÖR EN EGEN FILMSNUTT!

Kulturskolan Stockholm

16.00 ‒ 18.00

FRANSKA KORTFILMER

Franska Institutet

16.00 ‒ 18.00

VAR ÄR VARGEN? EN ANNAN RÖDLUVAN

Marionetteatern Kulturhuset Stadsteatern

16.00 ‒ 16.30

TIGERN SÄGER GRR

Familjkonsert med Anna Einarsson och Ann Blom

16.30 ‒ 17.00

CIRKUSUPPVISNING

Cirkus Normal

18.00 ‒ 18.30

WALKS

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

Walks

12.00 ‒ 13.30

ASTRID LINDGREN – MYCKET MER ÄN SAGOTANT

Walks

12.00 ‒ 13.45

POTATISREVOLUTIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

Walks

12.00 ‒ 13.30

FRÅN GASVERK OCH FOLKHEM TILL MILJÖSTADSDEL

Walks

15.00 ‒ 16.30

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

Walks

15.00 ‒ 16.15

INTRIGER, SKVALLER OCH FÖRTAL

Walks

15.00 ‒ 16.30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

In English

15.00 ‒ 16.30

NYA HORNSBERG – FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL LEVANDE STADSDEL

Walks

15.00 ‒ 16.30

ÖSTGÖTAGATAN NER

Walks

15.00 ‒ 16.15

TRAPPORNA PÅ VÄSTRA SÖDERMALM

Walks

15.00 ‒ 16.30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

Walks

18.00 ‒ 19.30

AUGUST STRINDBERG I GAMLA STAN

Walks

18.00 ‒ 19.30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

Walks

18.00 ‒ 19.30

EN STILLA FLIRT

Walks

18.00 ‒ 19.30

FÄLTARBETE – 60 ÅR PÅ STOCKHOLMS GATOR & TORG

WALKS

18.00 ‒ 19.45

FRÅN KUNGLIG TRÄDGÅRD TILL KUNGLIGA DJURGÅRDEN

Joggvandring

18.00 ‒ 19.30

HEMLÖS PÅ SÖDER

Walks

18.00 ‒ 19.30

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

Walks

18.00 ‒ 19.30

SE SKULPTURERNA I CITY MED NYA ÖGON

Walks

18.00 ‒ 19.30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

Walks

18.00 ‒ 19.30

SVERIGE/FRANKRIKE – EN KÄRLEKSSAGA?

Walks

18.00 ‒ 19.30

TRAPPORNA PÅ ÖSTRA SÖDERMALM

Walks

18.00 ‒ 19.30

ABBA- THE WALK

In English

12.00 ‒ 13.30

FIKAVANDRING

Walks

12.00 ‒ 13.30

FOTOWALK I CITY

Walks

12.00 ‒ 13.30

FUNKTIONALISMEN ÄR HÄR

Walks

12.00 ‒ 13.45

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

Walks

12.00 ‒ 13.30

STOCKHOLM, O STOCKHOLM, DU ORMDIGRA KULA

Walks

12.00 ‒ 13.30

FÄLTARBETE – 60 ÅR PÅ STOCKHOLMS GATOR & TORG

WALKS

15.00 ‒ 16.45

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

Walks

15.00 ‒ 16.30

OM KRIGET KOMMER

Walks

15.00 ‒ 16.30

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

Walks

15.00 ‒ 16.30

VANDRING I ÖSTBERGA

Walks

15.00 ‒ 16.30

VÄSTRA KUNGSHOLMEN - FRÅN MULBETE TILL INNERSTAD

Walks

15.00 ‒ 16.30

DET HEMLIGA NAMNET – STADEN, KONSTEN OCH RESAN

Walks

18.00 ‒ 19.45

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

Walks

18.00 ‒ 19.15

FRÅN WALKER TILL KROK – ELLER TVÄRTOM?

Walks

18.00 ‒ 19.20

GRAFFITI I SNÖSÄTRA

Walks

18.00 ‒ 19.30

K-SPANING EFTER FRANSK SJÄL I STOCKHOLM

WALKS

18.00 ‒ 19.30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

In English

18.00 ‒ 19.30

ÖLVANDRING

Walks

18.00 ‒ 19.20

POTATISREVOLUTIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

Walks

18.00 ‒ 19.30

RIDDARFJÄRDEN – FRÅN VIKINGALED TILL VATTENRESERVOAR

Joggvandring

18.00 ‒ 19.30

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

Walks

18.00 ‒ 19.30

VANDRING I ÖSTBERGA

Walks

18.00 ‒ 19.30

MORGONPROMENAD MED AUGUST STRINDBERG

Walks

07.00 ‒ 08.30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

Walks

12.00 ‒ 13.30

EN STILLA FLIRT

Walks

12.00 ‒ 13.30

HEMLÖS PÅ SÖDER

Walks

12.00 ‒ 13.30

INVANDRING - STADENS FÖRUTSÄTTNING

Walks

12.00 ‒ 13.30

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

Walks

12.00 ‒ 13.30

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

Walks

12.00 ‒ 13.30

TRAPPORNA PÅ VÄSTRA SÖDERMALM

Walks

12.00 ‒ 13.30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

Walks

15.00 ‒ 16.30

FOTOWALK I CITY

Walks

15.00 ‒ 16.30

GÖTA LANDSVÄG - EN LÅNG HISTORIA

Walks

15.00 ‒ 18.00

GRAFFITI I SNÖSÄTRA

Walks

15.00 ‒ 16.30

LJUS PÅ GLAS – AXEL OCH VICKE MALMSTRÖMS FOTOGRAFIER

Walks

15.00 ‒ 16.30

POTATISREVOLUTIONEN PÅ SÖDERMALM 1917

Walks

15.00 ‒ 16.30

SVERIGE/FRANKRIKE – EN KÄRLEKSSAGA?

Walks

15.00 ‒ 16.30

TRAPPORNA PÅ ÖSTRA SÖDERMALM

Walks

15.00 ‒ 16.30

ABBA- THE WALK

In English

18.00 ‒ 19.30

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

Walks

18.00 ‒ 19.30

ASTRID LINDGREN – MYCKET MER ÄN SAGOTANT

Walks

18.00 ‒ 19.45

DECKARE PÅ STAN - MÖRKER ÖVER STOCKHOLM

Walks

18.00 ‒ 19.30

FIKAVANDRING

Walks

18.00 ‒ 19.30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

Walks

18.00 ‒ 19.30

INTRIGER, SKVALLER OCH FÖRTAL

Walks

18.00 ‒ 19.30

JOGGVANDRING LÄNGS GÖTA LANDSVÄG

Joggvandring

18.00 ‒ 19.30

K-SPANING EFTER FRANSK SJÄL I STOCKHOLM

WALKS

18.00 ‒ 19.30

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

Walks

18.00 ‒ 19.30

LJUS PÅ GLAS – AXEL OCH VICKE MALMSTRÖMS FOTOGRAFIER

Walks

18.00 ‒ 19.30

NYA HORNSBERG – FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL LEVANDE STADSDEL

Walks

18.00 ‒ 19.30

ÖSTGÖTAGATAN NER

Walks

18.00 ‒ 19.15

PUNKEN PÅ SÖDER

Walks

18.00 ‒ 19.30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

Walks

18.00 ‒ 19.30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

Walks

18.00 ‒ 19.30

DECKARE PÅ STAN - MÖRKER ÖVER STOCKHOLM

Walks

12.00 ‒ 13.30

DET HEMLIGA NAMNET – STADEN, KONSTEN OCH RESAN

Walks

12.00 ‒ 13.45

FRÅN GASVERK OCH FOLKHEM TILL MILJÖSTADSDEL

Walks

12.00 ‒ 13.30

FRÅN MEDICINSKT HANTVERK TILL INTERNATIONELL INDUSTRI

Walks

12.00 ‒ 13.15

INNANFÖR MURARNA I GAMLA STAN MED LARS EPSTEIN

Walks

12.00 ‒ 13.30

LJUS PÅ GLAS – AXEL OCH VICKE MALMSTRÖMS FOTOGRAFIER

Walks

12.00 ‒ 13.30

MADE IN SWEDEN - SVENSKA STORHETER GENOM HISTORIEN.

In English

12.00 ‒ 13.30

SVERIGE/FRANKRIKE – EN KÄRLEKSSAGA?

Walks

12.00 ‒ 13.30

VÄSTRA KUNGSHOLMEN - FRÅN MULBETE TILL INNERSTAD

Walks

12.00 ‒ 13.30

ABBA- THE WALK

In English

15.00 ‒ 16.30

ASPUDDEN - FRÅN TORP TILL HIPP NÄRFÖRORT

Walks

15.00 ‒ 16.30

FIKAVANDRING

Walks

15.00 ‒ 16.30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

Walks

15.00 ‒ 16.30

FRÅN WALKER TILL KROK – ELLER TVÄRTOM?

Walks

15.00 ‒ 16.20

LITTLE ASIA I STOCKHOLM = SANT

Walks

15.00 ‒ 16.30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

Walks

15.00 ‒ 16.30

SE SÖDERMALMS SKULPTURER MED NYA ÖGON

Walks

15.00 ‒ 16.30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

Simvandring

15.00 ‒ 16.00

SPIONER, C-BYRÅN OCH EN SVENSK TIGER

Walks

15.00 ‒ 16.30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

Simvandring

17.00 ‒ 18.00

FÄLTARBETE – 60 ÅR PÅ STOCKHOLMS GATOR & TORG

WALKS

18.00 ‒ 19.45

FOTOWALK I CITY

Walks

18.00 ‒ 19.30

FUNKTIONALISMEN ÄR HÄR

Walks

18.00 ‒ 19.45

I HÄLSANS SPÅR

Joggvandring

18.00 ‒ 19.30

ÖLVANDRING

Walks

18.00 ‒ 19.20

STOCKHOLM, O STOCKHOLM, DU ORMDIGRA KULA

Walks

18.00 ‒ 19.30

FROM MONKS TO SÖDERHIPSTERS

Joggvandring - in English

08.00 ‒ 09.30

BRUNKEBERGSTORG - TORGET SOM FÖRSVANN?

Walks

12.00 ‒ 13.30

FRÅN MÄLAREN TILL SALTSJÖN

Walks

12.00 ‒ 13.30

INTRIGER, SKVALLER OCH FÖRTAL

Walks

12.00 ‒ 13.30

NYA HORNSBERG – FRÅN INDUSTRIOMRÅDE TILL LEVANDE STADSDEL

Walks

12.00 ‒ 13.30

OM KRIGET KOMMER

Walks

12.00 ‒ 13.30

RÅNAREN ROBERTS IRRFÄRDER

Walks

12.00 ‒ 13.30

SE DJURGÅRDENS SKULPTURER MED NYA ÖGON

Walks

12.00 ‒ 13.30

VANDRING I ÖSTBERGA

Walks

12.00 ‒ 13.30

ARKITEKTUR OCH SKULPTUR PÅ STADION

Walks

15.00 ‒ 16.30

EN STILLA FLIRT

Walks

15.00 ‒ 16.30

GÖTA LANDSVÄG - EN LÅNG HISTORIA

Walks

15.00 ‒ 18.00

HEMLÖS PÅ SÖDER

Walks

15.00 ‒ 16.30

INNANFÖR MURARNA I GAMLA STAN MED LARS EPSTEIN

Walks

15.00 ‒ 16.30

PUNKEN PÅ SÖDER

Walks

15.00 ‒ 16.30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

Simvandring

15.00 ‒ 16.00

STOCKHOLM IN 90 MINUTES

Walks

15.00 ‒ 16.30

SVERIGE/FRANKRIKE – EN KÄRLEKSSAGA?

Walks

15.00 ‒ 16.30

SIMVANDRING I STOCKHOLM

Simvandring

17.00 ‒ 18.00

GRAFFITI I SNÖSÄTRA

Walks

18.00 ‒ 19.30

SKEPPSBRORADEN MED SKEPPSBROADELN

Walks

18.00 ‒ 19.30

I ALF HENRIKSONS FOTSPÅR

Walks

12.00 ‒ 13.30

I AUGUST STRINDBERGS KVARTER

Walks

12.00 ‒ 13.30

KUNGSGATAN - NAV OCH NERV

Walks

12.00 ‒ 13.45

ASTRID LINDGREN – MYCKET MER ÄN SAGOTANT

Walks

15.00 ‒ 16.45

DECKARE PÅ STAN - MÖRKER ÖVER STOCKHOLM

Walks

15.00 ‒ 16.30

DET HEMLIGA NAMNET – STADEN, KONSTEN OCH RESAN

Walks

15.00 ‒ 16.45

STOCKHOLM I SERIER

Walks

15.00 ‒ 16.30

STOCKHOLM, O STOCKHOLM, DU ORMDIGRA KULA

Walks

15.00 ‒ 16.30

VÄRLDENS LÄNGSTA BOKBORD

VÄRLDENS LÄNGSTA BOKBORD

Bokfest längs hela Drottninggatan

11.00 ‒ 18.00

BARNENS BOKBUSS

Världens längsta bokbord

12.00 ‒ 17.00

I TANKARNAS TRÄDGÅRD

Litteratursamtal med fransk touche

12.30 ‒ 15.30

MER I FESTIVALEN

ÖPPET HUS

Kulturhuset Stadesteatern

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

DESIGNAD REMAKE

Hållbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

Hållbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

Hållbarhet

11.00 ‒ 17.00

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

Hållbarhet

15.30 ‒ 16.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

Hållbarhet

16.30 ‒ 18.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

DESIGNAD REMAKE

Hållbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

Hållbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

Hållbarhet

11.00 ‒ 17.00

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

12.00 ‒ 13.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

14.00 ‒ 15.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

ÖPPET HUS PÅ DANSENS HUS

Benke Rydman repar Nötknäpparen

15.00 ‒ 17.00

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

Hållbarhet

15.30 ‒ 16.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

Hållbarhet

16.30 ‒ 18.00

SOMMARBIO – STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

DESIGNAD REMAKE

Hållbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

Hållbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

Hållbarhet

11.00 ‒ 17.00

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

12.00 ‒ 13.30

SE HUMLEGÅRDEN MED NYA ÖGON – SKULPTURVANDRING FÖR BARN

Carl Eldhs Ateljémuseum

12.00 ‒ 12.45

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

14.00 ‒ 15.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

ROLF DE MARÉ OCH SVENSKA BALETTEN I PARIS 1920-1925

Dansmuseet - utställning

15.00

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

Hållbarhet

15.30 ‒ 16.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

Hållbarhet

16.30 ‒ 18.00

RIGOLETTO PÅ PARISOPERAN

18.00 ‒ 21.20

SOMMARBIO – STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

DESIGNAD REMAKE

Hållbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

Hållbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

Hållbarhet

11.00 ‒ 17.00

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

12.00 ‒ 13.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

FRANSKA KLANGER, BARNVISNING AV OPERAHUSET MED KONSERT

Kungliga Operan

14.00 ‒ 15.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

Hållbarhet

15.30 ‒ 16.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

Hållbarhet

16.30 ‒ 18.00

TEATERN UNDER BRON

Entréavgift, Biljetter

19.00 ‒ 21.00

SOMMARBIO – STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

DESIGNAD REMAKE

Hållbarhet

10.00 ‒ 18.00

KLIMATVÅGEN

Hållbarhet

10.00 ‒ 17.00

SKÖNT OCH GRÖNT STORSTADSHÄNG

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

URBAN GARDENING

Hållbarhet

10.00 ‒ 23.00

STADSBIBLIOTEKETS POPUP

Hållbarhet

11.00 ‒ 17.00

STOCKHOLM FOTOMARATON

Walks

12.01 ‒ 21.59

ROLF DE MARÉ OCH SVENSKA BALETTEN I PARIS 1920-1925

Dansmuseet - utställning

13.00

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

14.00 ‒ 14.30

DANSSHOW UTANFÖR DANSMUSEET

15.00 ‒ 15.30

STOCKHOLMS STAD OCH KLIMATFRÅGORNA

Hållbarhet

15.30 ‒ 16.00

ROLF DE MARÉ OCH SVENSKA BALETTEN I PARIS 1920-1925

Dansmuseet - utställning

16.00

TEATERN UNDER BRON

Entréavgift, Biljetter

16.00 ‒ 18.00

FILOSOFERANDE SAMTAL OM HÅLLBARHET

Hållbarhet

16.30 ‒ 18.00

ROLF DE MARÉ OCH SVENSKA BALETTEN I PARIS 1920-1925

Dansmuseet - utställning

17.00

SOMMARBIO – STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STORIES FROM THE INDUS DELTA

Fotoutställning

00.00 ‒ 00.00

DESIGNAD REMAKE

Hållbarhet

10.00 ‒ 18.00

TEATERN UNDER BRON

Entréavgift, Biljetter

16.00 ‒ 18.00

SOMMARBIO – STOCKHOLM FILMFESTIVAL

Fem kvällar i Rålambshovsparken

21.00

STOCKHOLM FOTOMARATON

Walks

01.01 ‒ 11.59

MAIN STAGE

ROCKBJÖRNEN

20.00 ‒ 21.30

TIM HENRI

Årets host DJ

19.45 ‒ 20.00

SYSTER SOL

20.00 ‒ 20.30

KALIFFA

20.30 ‒ 21.30

NÄÄÄK & NIMO

21.30 ‒ 22.00

PANETOZ

22.10 ‒ 22.40

TIM HENRI

Årets host DJ

22.40 ‒ 23.00

PENTHOX

20.00 ‒ 20.45

DEATH TEAM

90-talsosande succéduo

20.45 ‒ 21.15

SHARKS

21.15 ‒ 22.15

TIM HENRI

Årets host DJ

22.15 ‒ 23.00

DJ MELIKA

DJ Melika HOST

20.00 ‒ 00.35

DJ MELIKA

DJ Melika HOST

20.00 ‒ 20.35

HOV1

20.35 ‒ 20.55

MNEK

MNEK

21.10 ‒ 21.40

CHERRIE

21.55 ‒ 22.25

ERIK LUNDIN

22.40 ‒ 23.10

LINDA PIRA

Sveriges hiphopdrottning!

23.25 ‒ 00.10

TIM HENRI

Årets host DJ

19.45 ‒ 00.30

LAS

Dans och bass!

20.05 ‒ 20.25

JESSARAE

20.40 ‒ 21.00

SANJIN

21.10 ‒ 21.30

PEG PARNEVIK

21.40 ‒ 22.05

DJ BLACK MOOSE

22.15 ‒ 22.45

MADI BANJA

22.55 ‒ 23.15

VIGILAND

23.30 ‒ 00.30

OPEN STAGE

UNGA DRÖMMARE

Ta plats på kulturscenen!

14.00 ‒ 18.00

UNGA DRÖMMARE

Ta plats på kulturscenen!

14.00 ‒ 18.00

UNGA DRÖMMARE

Ta plats på kulturscenen!

14.00 ‒ 18.00

VÄGEN UT

Vägen Ut Vi Unga

14.00 ‒ 18.00

REVOLUTION POETRY

Spoken Word-kväll

18.15 ‒ 18.45

JÄRVA PLAY

Unga talanger från orten

17.15 ‒ 17.45

GÖR NÅGOT!

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 20.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 20.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 23.00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 23.00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

BASEBOLL & SOFTBOLL

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 20.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 20.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 23.00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 23.00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

BASEBOLL & SOFTBOLL

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 20.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 20.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 23.00

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 23.00

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

BASEBOLL & SOFTBOLL

Stockholms Baseball och Softboll Förbund

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 20.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 19.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 00.30

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 00.30

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

AIKIDO

Prova på kampkonst

12.00 ‒ 20.00

CHALLENGE WEEK

Arena Satelliten

12.00 ‒ 20.00

CREATIVE

Lava Bibliotek & Verkstad och DÖRREN

12.00 ‒ 16.00

CUPCAKE BAR

Ungdomens Nykterhets Förbund (UNF)

12.00 ‒ 20.00

DANSA! SPELA!

Studiefrämjandet

12.00 ‒ 20.00

FREDSTURNÉN

PeaceWorks

12.00 ‒ 20.00

FRYSHUSET

Fryshuset

12.00 ‒ 20.00

KREATIVA WORKSHOPS

Unga Berättar

12.00 ‒ 20.00

KULTURSTÖD FÖR UNGA

Stockholms Stad

12.00 ‒ 20.00

LÄR DIG FÖRSTA HJÄLPEN

12.00 ‒ 20.00

MENTOR

Mentor Sverige

12.00 ‒ 20.00

MILJÖFÖRVALTNINGEN

Miljöförvaltningen

12.00 ‒ 20.00

MITT NYA HEM

Plan Sverige

12.00 ‒ 20.00

MÖT POLISEN

Polisen och Polismuseet

12.00 ‒ 18.00

MOT SEXUELLT VÅLD MED STORASYSTER

Föreningen Storasyster

12.00 ‒ 20.00

POPCORNER MED SLBU

Stockholms Läns Blåbandsungdom

12.00 ‒ 20.00

SLÄCK BRÄNDER MED BRANDFÖRSVARET

Storstockholms Brandförsvar

12.00 ‒ 15.30

SLÖJD STOCKHOLM

Stockholms Läns Museum

12.00 ‒ 20.00

SOMMARVIBES I CITY

Skärholmens Ungdomsråd

12.00 ‒ 20.00

TESTA TECKENSPRÅK

SDUR

12.00 ‒ 20.00

TRÄFFA FÖRSVARET

Försvarsutbildarna

12.00 ‒ 20.00

TUBEN

Tuben

12.00 ‒ 20.00

WE ARE RESPEKT

We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WE ARE SOLNA

Ung Kultur Solna

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM FOTBOLL

We Are Sthlm Fotboll

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLM-KAMPEN

Vattenkrig, femkamp och hinderbana

12.00 ‒ 20.00

WE ARE STHLMS INFOTÄLT

Allt du behöver veta om We Are Sthlm

12.00 ‒ 00.00

WHAT UP LIFE

Vi Unga

12.00 ‒ 19.00

CHILL ZONE

Chill Zone

14.00 ‒ 00.30

JUICEBAREN

We Are Sthlm & Unga Drömmare

14.00 ‒ 00.30

STOCKHOLMS FÄLTASSISTENTER

Stockholms Fältassistenter

16.00 ‒ 00.00

DANSBANAN

MYTOMSPUNNEN OCH GLANSFULL 1700-TALSDANS

Menuett Akademien

12.00 ‒ 14.00

ENERGIFYLLD JAZZ MANOUCHE!

Swing Magnifique

15.00 ‒ 17.00

FRANSKA DANSER

Småfranska

18.00 ‒ 21.00

DJ VIKTOR BROBACKE AKA SENSITIVE SKIN

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

HELDAG MED SWING!

Chicago swing dance studio

12.00 ‒ 17.00

SWINGDANS – SHOW OCH DANS TILL LIVEMUSIK

Chicago Dansstudio

18.00 ‒ 21.00

DJ TIKI PETE

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

SALSA & BACHATA – WORKSHOP OCH FRI DANS FÖR ALLA ÅLDRAR

SalsaAkademien

12.00 ‒ 14.00

SALSA & BACHATA – WORKSHOP OCH FRI DANS FÖR ALLA ÅLDRAR

SalsaAkademien

15.00 ‒ 17.00

SALSA & BACHATA – DANS TILL LIVEMUSIK

SalsaAkademien

18.00 ‒ 21.00

DJS: NEVA DEELAY & VULVERINE

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

ANT WALK FOLKKULTURCENTRUM

Returmodeshow till franska toner

12.00 ‒ 14.00

FUNK ATTACK!

Kungliga Musikhögskolan

15.00 ‒ 17.00

SKÄRGÅRDSPOJKARNA

Bryggdans till gladjazz!

18.00 ‒ 21.00

DJ CHILI BENDT

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

DANS TILL LEVANDE ORKESTER

Föreningen Dansträffen

12.00 ‒ 14.00

DANS TILL LEVANDE ORKESTER

Häggarna

15.00 ‒ 17.00

DANSBANDSAFTON

Chiquita

18.00 ‒ 21.00

DJ: GAVIN MAYCROFT

Bar DJ

21.00 ‒ 00.00

KULTURHUSTAKET

FILM: CLEO FRÅN 5 TILL 7 (FR)

Regi: Agnès Varda

21.00 ‒ 22.30

SAMTAL: HIPHOP – FRÅN GATAN TILL FINRUMMET (FR)

Jean-Marc Mougeot & Annelie Gardell

19.00 ‒ 20.00

FILM: SUBWAY (FR)

Regi: Luc Besson

21.00 ‒ 22.45

LITTERATURSAMTAL: OLIVIER BOURDEAUT

19.00 ‒ 20.00

FILM: DE ÄLSKANDE PÅ PONT-NEUF

Regi: Leos Carax

21.00 ‒ 23.05

SAMTAL: OLIVIER TRUC (FR) & ALICE PETRÉN

Samtal om litteratur och livet som utrikeskorrespondent

19.00 ‒ 20.00

FILM: PARIS, JE T'AIME

Regi: Isabel Coixet, Wes Craven, Gus Van Sant m.fl

21.00 ‒ 23.03

SAMTAL: FRANSKA VINER – KULTUREN OCH TRENDERNA

19.00 ‒ 20.00

FILM: DIOR AND I

Regi: Frédéric Tcheng

21.00 ‒ 22.30